Zakup używanego smartfona to zawsze duże ryzyko, zwłaszcza gdy kupujesz go od kogoś, kogo nie znasz, dlatego odradzamy kupowanie używanego telefonu. Niewiele jest naprawdę dobrze działających smartfonów z drugiej ręki.
Smartfon to urządzenie z zaawansowaną elektroniką, które posiada najszerszy zakres funkcjonalności. Nawet jako ekspert w bieżących gadżetów, pozostaje wysokie ryzyko zakupu substandardowej używanego smartfona. Po pierwsze, trudność w identyfikacji problemów w używanych urządzeniach sprowadza się do ukrytych wad i odnowionych urządzeń.
Ukryte wady używanego smartfona mogą nie rzucać się w oczy podczas testu, na przykład: okresowe samoczynne restartowanie się gadżetu, bateria pracująca tylko 4 godziny w trybie czuwania, czy wadliwy moduł nawigacji, który może początkowo pokazywać prawidłową trasę, ale w trakcie jazdy zupełnie nie radzi sobie z jej prawidłowym wyznaczeniem. Pozwoli to na sprawdzenie, czy urządzenie było narażone na wilgoć lub czy zostało mocno upuszczone, co może prowadzić do wewnętrznych uszkodzeń i późniejszego nieprawidłowego działania.
Te odnowione telefony komórkowe są również duży biznes dla pozbawionych skrupułów dealerów i oszustów. Sprzedawcy opowiadają legendę, że telefon jest używany kilka miesięcy lub nowy, nie był naprawiany, jest w idealnym stanie, gotowy do każdej kontroli, a kupujący, ufając fałszywym słowom, kupuje "problem", zamiast telefonu. Po naprawie pojawiają się urządzenia regenerowane. Na przykład, jeśli ekran został wymieniony w urządzeniu, nie ma gwarancji na jakość naprawy i samego ekranu. Warto wziąć pod uwagę, że oryginalne wyświetlacze producenta są drogie, więc bardzo często są wymieniane na nieoryginalne, które nie wspierają prawidłowej pracy. Praktyka pokazuje, że większość regenerowanych smartfonów nie działa regularnie w zadowalający sposób.
Cóż, jeśli nadal jesteś gotowy, aby dokonać zakupu używanego smartfona, biorąc na siebie całe ryzyko i rozumiejąc, że w 95% przypadków nie będzie w stanie zwrócić towar do sprzedawcy w przypadku problemów, spójrz na kilka zaleceń:
1. Preferuj urządzenie, które posiada pudełko, w którym zostało sprzedane. Wybierz *#06# i słuchawkę w smartfonie, a numer IMEI pojawi się na ekranie. Twoim zadaniem jest sprawdzenie, czy numer IMEI na ekranie jest zgodny z tym na pudełku. Powinny one pasować do siebie w 100% przypadków. Rzecz w tym, że podczas reflashowania/naprawiania skradzionego lub odnowionego smartfona, czasami numer IMEI "przemycony" wewnątrz telefonu może ulec zmianie. Ale, niestety, zgodność numerów nie jest wskazówką, że "wszystko jest w porządku", a jest tylko jednym ze sposobów sprawdzenia;
Niewątpliwie zakupiony używany telefon musi być sprawdzony przez kupującego w pełnym zakresie, a sprzedawca nie może robić wyjątków z braku czasu. Pięciominutowy test nie jest kompletny i jest równoznaczny z kupnem "świni w pokrowcu". Nie wierz słowom sprzedawcy - wierz tylko własnym oczom i wynikom swoich testów. Te kwestie powinny być podnoszone wszelkimi sposobami:
2. Wykonaj połączenie wychodzące i przychodzące, trwające dłużej niż 30 sekund, w ten sposób sprawdzisz jakość głośnika i komunikacji;
3. Przejrzyj każdą pozycję menu na swoim smartfonie. Kiedy to robisz, sprawdzasz m.in. responsywność matrycy, odwzorowanie kolorów, migotanie ekranu oraz obecność smug, zacieków na ekranie. W przypadku najmniejszego zauważenia słabych parametrów ekranu, należy odrzucić zakup;
4. sprawdź sieć 4G i Wi-Fi osobno, pożądane jest sprawdzenie Wi-Fi w sieciach publicznych, z logowaniem. W ostatnich czasach, są uwagi na temat awarii do łączenia Wi-Fi w niektórych smartfonów z sieci publicznych, a problem nie może być rozwiązany albo reflashing lub resetowania ustawień. Czasami pierwsza rejestracja w sieci wi-fi i użycie jest w porządku, ale jeśli rozłączysz się i spróbujesz zalogować się ponownie za kilka minut, sieć nie jest podłączona;
5. Przetestuj działanie słuchawek i wejścia słuchawkowego - odtwórz krótki fragment utworu do odsłuchu, wykonaj połączenie i sprawdź mikrofon;
6. Sprawdź złącza urządzenia, nic nie powinno być uszkodzone lub poluzowane;
7. Należy sprawdzić działanie zasilacza, a w przypadku braku gniazdka, przynajmniej sprawdzić przez ładowarkę samochodową w samochodzie lub przez przenośną baterię zasilającą;
8. Sprawdzenie aparatu fotograficznego i kamery wideo. W tym momencie należy sprawdzić operację ustawiania ostrości i nagrywania dźwięku dla wideo. Zwróć uwagę na integralność obiektywu aparatu i brak zmętnienia na zdjęciu.
Zakupione używane urządzenie powinno być przywrócone do ustawień fabrycznych i nie zawierać plików i pobranych programów użytkownika. To w tym przypadku, testowanie będzie bardziej poprawne, wszystkie programy firm trzecich są usuwane i nie będzie blokad, co jest niezbędne dla przyszłego korzystania z gadżetu, jak również. Urządzenie musi być całkowicie wyzerowane i odłączone od kont użytkowników Google lub Apple ID. Przywrócić ustawienia fabryczne, a tym samym wyzerować system, jeśli nie zostało to zrobione wcześniej.
9. Musisz porównać konkretną instancję, którą kupujesz z oryginałem sprzedawanym w sklepie; aby to zrobić, poświęć swój czas przed domniemanym zakupem używanego gadżetu i przestudiuj oryginalne urządzenie w jakimś oficjalnym punkcie sprzedaży - potrzymaj je w ręku, spójrz na krzywizny ciała i ekranu, włącz je i spójrz na elementy sterujące i prędkość, strukturę menu, funkcje, które Cię interesują. Następnie wykonaj lub pobierz zdjęcia oryginalnego urządzenia, w tym końcówek, tylnego panelu i złączy. Dlaczego? Twoim celem jest porównanie oferowanego Ci urządzenia z oryginałem, nie tylko po to, aby wykluczyć podróbkę, ale także aby spróbować wykluczyć wadę lub wcześniejszą ekspozycję. Zakupione używane urządzenie powinno mieć w 100% identyczny wygląd, nie powinno mieć żadnych powiększonych szczelin ani elementów różniących się od oryginału. Przykładowo, jeżeli telefon posiada mocowania obudowy, śruby widoczne dla oka, nie powinno być śladów odkręcania tych śrub, ponownie, mocowania i śruby mogą być tylko identyczne, w przeciwnym razie świadczy to o tym, że urządzenie było otwierane wcześniej w celu sprawdzenia i naprawy, co automatycznie wskazuje na odrzucenie transakcji.
W ramach uwagi warto dodać, że badanie gadżetu powinno odbywać się w miejscach, gdzie jest stabilne połączenie komórkowe, internetowe i Wi-Fi. Tak więc, spotkanie w podziemnym metrze lub w miejscach o słabej sieci nie jest dobrym pomysłem. Sprzedawca powinien dać Ci tyle czasu, ile potrzebujesz na testy, bez żadnych "spieszę się" lub "nie chciałbym, abyś włożył kartę SIM do testu". Każdy ukryty wpływ psychologiczny, który uniemożliwia przetestowanie urządzenia pochodzącego od sprzedawcy, powinien być traktowany jako wątpliwy, co jest absolutnie niedopuszczalne w kontekście ryzykownej transakcji. Nie polecamy kupowania używanych smartfonów, niestety, nawet przy maksymalnych testach, nie da się w pełni ocenić wydajności nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie używanych telefonów.