• 18 lipca 2024

Nie ma co ukrywać – w XXI wieku telefon komórkowy wydaje się tak samo niezbędny do życia jak jedzenie. Za jego pomocą komunikujemy się z najbliższymi lub współpracownikami, sprawdzamy najświeższe informacje, a nawet powoli rezygnujemy z tradycyjnych form płatności – możemy przecież zapłacić przy użyciu telefonu. Dosyć mroczna wydaje się, więc wizja, że nasze urządzenie tak nagle, w ciągu dnia miałoby przestać działać. Nie będzie nam to jednak grozić, jeśli posiadamy przy sobie kabel USB do telefonu.

Kabel USB – podstawowe informacje

Czym właściwie jest kabel USB? To bardzo ogólna nazwa nazywająca zbiorczo kilka produktów. Różnią się one od siebie zastosowaniem, a co za tym idzie, także i budową. Zasadniczo wszystkie pełnią jednak tę samą funkcję – odpowiadają za komunikację przewodową pomiędzy urządzeniami. Za ich pomocą ładujemy nasze telefony, podłączamy do komputera urządzenia takie jak myszka czy klawiatura, a także przesyłamy dane. Jak to wszystko działa? We wnętrzu kabla znajduje się różna liczba przewodów (ilość zależy od rodzaju kabla USB), które pełnią określone funkcje. Część z nich odpowiada za zasilanie podłączonego urządzenia, a pozostałe za transmisję danych. Ogromną zaletą kabli USB jest to, że urządzenia podłączone za ich pomocą do naszych komputerów, czy laptopów nie wymagają instalowania dodatkowych sterowników.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem kabla USB do telefonu?

Skoro dokładnie wiemy czym jest kabel USB, to teraz należy odpowiedzieć na pytanie – jak wybrać ten idealny, który zostanie z nami na długo i nigdy nie zawiedzie naszego zaufania? Przede wszystkim, każdy produkt ma z góry określoną przepustowość, z którą jest w stanie przesyłać informacje. A zatem kable o większej przepustowości będą działać szybciej i wydajniej w porównaniu ze słabszymi odpowiednikami. Jeśli, chcesz wybrać kabel o jak największej przepustowości, przy zakupie zwróć uwagę na poniższe oznaczenia:

  • - USB 1.0/ USB 1.1 – umożliwia przesył danych z prędkością do 1,5 MB/s, co czyni go najwolniejszymi w stawce,
  • - USB 2.0 – prędkość przesyłania dla tego kabla wynosi do 60 MB/s,
  • - USB 3.0 – przy jego pomocy możemy przesyłać dane z prędkością do 625 MB/s,
  • - USB 3.1 – dane możemy przesyłać z prędkością do 1,25 GB/s, USB 3.2 – pozwala na transfer z prędkością do 2,5 GB/s.

Kolejnym aspektem, na który musisz zwrócić uwagę wybierając kabel USB do telefonu jest rodzaj złącza w jakie wyposażone jest Twoje urządzenie. Zasadniczo wyróżniamy trzy główne typy: A, B i C, ich podtypy oraz złącze typu lightning:

  • - USB typu A – to jeden z najpopularniejszych portów, który znajdziemy, np. w komputerach i laptopach. Jego wersję mini możemy kojarzyć z kabli dołączanych do aparatów fotograficznych,
  • - USB typu B – w wersję podstawową tego złącza wyposażony jest zazwyczaj sprzęt biurowy, a opcja mini wybierana była do praktycznie wszystkich urządzeń mobilnych, tabletów i czytników ebook,
  • - USB typu C – to najnowszy typ złącza, który powoli wypiera pozostałe. Zamysł jego stworzenia opierał się na ujednoliceniu wejść USB, tak aby z jednej strony ułatwić wygodę użytkowania, a z drugiej ograniczyć ilość produkowanych elektrośmieci. Ogromną zaletą tego złącza jest to, że nie ma ono góry ani dołu – nie musisz więc zwracać uwagi na to jak je wkładasz,
  • - Złącze typu lightning – złącze opracowane przez koncern Apple, pasuje wyłącznie do produkowanych przez nich urządzeń.

Przepustowość i rodzaj złącza to najważniejsze cechy, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze kabla USB do telefonu. Warto też jednak pamiętać, że kabel to urządzenie, którego się używa. Zwykle nie leży spokojnie w jednym, wyznaczonym miejscu, a często podróżuje z nami i przeżywa swego rodzaju przygody. Przed zakupem zwróć więc uwagę na jakość materiału, z którego został wykonany. A jeśli zależy Ci na estetyce, zdecyduj się na kolor, który najdłużej zachowa świeży wygląd. Osoby ceniące sobie swobodę ruchu podczas ładowania telefonu powinny wybrać kabel o jak największej długości. Wybierz idealny kabel USB do telefonu na hamamobile.pl

Kable do telefonu

Dlaczego warto zainwestować w zapasowy kabel?

Zapasowy kabel USB do telefonu to inwestycja, której nigdy nie pożałujesz. Posiadanie więcej niż jednego przewodu oszczędzi Ci stresu, że nie będziesz mógł naładować swojego urządzenia, gdy któryś z nich przepadnie lub odmówi posłuszeństwa. Osoby, które boją się, że zapomną zabrać kabla wychodząc z domu, mogą jeden trzymać na stałe w swojej torbie. Dzięki zapasowemu kablowi, możesz wspomóc kogoś, kto zapomniał swojego egzemplarza.

Top