• 27 maja 2024

Jeszcze kilka lat temu użytkownicy smartfonów byli zadowoleni z wyświetlaczy TFT. Bazowały one na technologii opartej na tranzystorach cienkowarstwowych i były całkiem zadowolone z jakości obrazu. Ale wraz z rozwojem przemysłu elektronicznego, deweloperzy osiągnęli zupełnie nowy poziom.

Zmiana na lepsze rozpoczęła się wraz z pojawieniem się matryc IPS, które charakteryzowały się maksymalnymi kątami widzenia i jasnym obrazem. Wkrótce zostały one zastąpione przez wyświetlacze OLED, Amoled. Ale który z nich rzeczywiście zapewnia wysoką jakość obrazu i nie jest tylko kolejnym chwytem marketingowym? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w tym artykule.

CO TO JEST MATRYCA IPS

Wyświetlacze ciekłokrystaliczne IPS wykonane są w specjalnej technologii opartej na nowym sposobie rozmieszczenia elektrod sterujących. W tych matrycach są one umieszczone w jednej płaszczyźnie równoległej do ekranu. Dzięki tej zmianie wyświetlacz jest jaśniejszy i bardziej nasycony. Producenci smartfonów natychmiast zastosowali to rozwiązanie w ekranach swoich gadżetów.

Korzyści płynące z zastosowania matrycy IPS:

 • Prawidłowo skonfigurowany wyświetlacz IPS charakteryzuje się doskonałym odwzorowaniem kolorów. Każdy piksel matrycy przekazuje kolor jak najdokładniej, dzięki czemu obraz jest nasycony i realistyczny.
 • Stabilny pobór mocy. W przeciwieństwie do organicznych matryc LED, ciekły kryształ praktycznie nie zużywa prądu. Tylko podświetlenie musi być zasilane, więc obciążenie jest stałe. Pozwala to na optymalny dobór baterii i optymalizuje czas pracy baterii podczas oglądania filmów, gier i przeglądania Internetu.
 • Ma również dłuższą żywotność. Matryce ciekłokrystaliczne IPS zużywają się w mniejszym stopniu, dzięki czemu są trwałe.
 • Koszt. Wyświetlacze LCD oparte na technologii IPS są bardziej przystępne cenowo niż wiele nowoczesnych rozwiązań i nadal zapewniają dobrą jakość obrazu.

Pomimo wielu zalet matryc IPS, mają one również pewne wady:

 • Długi czas reakcji. Ponieważ każdy piksel wyświetlacza IPS nie jest wzbudzany własną mocą, lecz zależy od podświetlenia LED, czynnik ten znacznie spowalnia reakcję kryształów na sygnał.
 • Niski kontrast. Stosunek jasności od najjaśniejszego do najciemniejszego piksela w wyświetlaczach IPS jest niewystarczający w porównaniu z nowoczesnymi rozwiązaniami opartymi na organicznych diodach LED.
 • Nienasycony czarny kolor. Ze względu na stałe podświetlenie diodami LED, monitory IPS nie są w stanie odtworzyć głębokiej czerni.

WYŚWIETLACZE OLED

Technologia OLED (organic light-emitting diode) polega na produkcji wyświetlaczy opartych na organicznych diodach LED. Główną różnicą techniczną w stosunku do poprzedników z matrycą IPS jest brak zewnętrznego podświetlenia. W nowocześniejszym rozwiązaniu, organiczne diody elektroluminescencyjne emitują światło niezależnie. Wszystko, co musisz zrobić, to dostarczyć do nich zasilanie. Dlatego matryce OLED mają strukturę folii umieszczonej pomiędzy dwoma przewodnikami.

Zalety wyświetlaczy OLED:

 • Minimalna grubość. Ze względu na to, że nowoczesne matryce nie posiadają warstwy podświetlenia LED, są cieńsze. Dzięki temu twórcom udało się zmniejszyć grubość gadżetów, w których montowane są takie wyświetlacze.
 • Głęboki czarny kolor. Organiczne diody LED odpowiedzialne za czerń są całkowicie wyłączone i nie emitują światła. W rezultacie otrzymujemy najgłębsze i najbardziej żywe czernie.
 • Niskie zużycie energii. Wyświetlacze OLED nie posiadają podświetlenia LED, które działa w sposób ciągły. Obniża to ogólny pobór mocy przez matrycę.
 • Maksymalne kąty widzenia. Ustawienie użytkownika względem płaszczyzny wyświetlania nie ma wpływu na jakość obrazu.
 • Wysoki współczynnik kontrastu. Możliwość uzyskania głębokich czerni zwiększa kontrast matrycy.

Żadna technologia wyświetlania nie jest idealna, więc matryce OLED mają też kilka wad:

Wysoki koszt. Sama technologia wyświetlaczy OLED jest dość kosztowna, dlatego są one zazwyczaj montowane wyłącznie w zaawansowanych technologicznie gadżetach. Produkt końcowy ma dość wysoki koszt.
Wypalanie się organicznych diod elektroluminescencyjnych. Ponieważ każda dioda w matrycy OLED emituje światło samodzielnie, ma ograniczoną żywotność. Każdego roku programiści starają się zoptymalizować wydajność takich wyświetlaczy, aby wydłużyć ich żywotność.
Przewaga koloru niebieskiego. Jest to drobna, ale tym bardziej zauważalna wada wyświetlaczy OLED. W wyniku ciągłego świecenia, kolor niebieski jest postrzegany jako jaśniejszy niż czerwony i zielony. Deweloperzy starają się wyeliminować ten efekt poprzez wprowadzenie dodatkowych technologii.

ekran telefonu

AMOLED I SUPER AMOLED

W sieci toczy się wiele dyskusji na temat różnic między wyświetlaczami OLED i Super Amoled. Czym właściwie jest ekran Amoled? Technologia ta, oparta na organicznych diodach LED, umożliwia dwa sposoby sterowania pikselami: aktywny i pasywny. Wyświetlacz Amoled oparty jest na aktywnej matrycy, stąd nazwa Active Matrix Organic Light-Emitting Diode.

W rzeczywistości, wszystkie obecne matryce OLED są aktywnie kontrolowane, więc można je bezpiecznie utożsamiać z wyświetlaczami Amoled. Super Amoled to produkt firmy Samsung, która nadała tę nazwę ekranom swoich nowych smartfonów. Początkowo twórcy tłumaczyli ten termin tym, że udało im się usunąć szczelinę powietrzną pomiędzy foliami matrycy OLED. Jednak inne monitory Amoled również mają taką strukturę, więc przedrostek Super ma raczej cel marketingowy.

JAKI WYŚWIETLACZ WYBRAĆ

Wybierając najlepszy wyświetlacz, warto postawić na przyszłość i zaopatrzyć się w gadżet z nowoczesnym ekranem OLED. Jest to prawdziwie nowatorska technologia, która z czasem całkowicie wyprze swoich poprzedników z matrycami IPS. Matryce z organicznymi diodami LED oferują lepsze odwzorowanie kolorów, obsługują treści 4K i VR, są energooszczędne i smuklejsze.

Jedyną istotną wadą tych produktów jest ich wysoki koszt. Być może cena jest zbyt wygórowana na początkowym etapie, a w miarę rozwoju technologii deweloperzy będą w stanie zaoferować bardziej przystępne cenowo rozwiązanie. Dla użytkowników z ograniczonym budżetem istnieje możliwość wyboru matrycy IPS o wysokiej rozdzielczości i dobrym odwzorowaniu kolorów. W efekcie jakość obrazu na nim może być nawet lepsza niż na wyświetlaczach OLED w niektórych budżetowych smartfonach.

 

Top