• 22 czerwca 2024

Najnowszy telefon Sony z systemem Android, Xperia 5, zasługuje na coś lepszego niż to, co ma zamiar dostać. Jest to bardzo użyteczny, bardzo dobrze wyglądający telefon, który - i w pewnym sensie już to zrobił - zgubi się w tasowaniu telefonów z większym budżetem marketingowym i lepszym wsparciem operatora amerykańskiego.

Szkoda, bo choć Xperia 5 ma pewne problemy i prawdopodobnie nie byłaby moją pierwszą rekomendacją dla większości ludzi, to na pewno są tacy, którzy byliby zainteresowani tym, co ma do zaoferowania. Xperia 5 ma prawie unikalny sposób na rozwiązanie problemu, który sami sobie stworzyliśmy. Chcemy mieć telefony z dużym ekranem, ale są one zbyt duże, aby używać ich tylko jedną ręką. Rozwiązanie Sony polega na tym, aby telefon był bardzo wąski i wysoki.

Mówię "prawie wyjątkowy", ponieważ Xperia 5 jest nieco mniejszą kontynuacją Xperia 1. Kiedy przeglądałem bardzo wysoki Xperia 1 wcześniej w tym roku, okazało się, że jest to fascynujący telefon, który zrobił lepiej niż się spodziewałem na rzeczy Sony zazwyczaj robi źle: aparat i oprogramowanie.

Niestety, Xperia 1 zrobił dokładnie to, czego oczekiwałem od Sony: kosztował zbyt wiele. Xperia 5, na szczęście, nie kosztuje zbyt wiele. Jego cena wynosi 3000 złotych.

Xperia 5 posiada 6,1-calowy ekran OLED, ale w proporcjach 21:9, więc ekran ten jest nieco mniejszy niż można by się spodziewać po pomiarze przekątnej. Jest to wąski, wysoki telefon. Oznacza to, że o wiele wygodniej jest trzymać go w jednej ręce. Jest również, przynajmniej w niektórych przypadkach, łatwiejszy w użyciu z jedną ręką - choć Sony nie wykonał pracy Samsung musi przenieść ważne elementy interfejsu użytkownika do miejsca, gdzie kciuk może do nich dotrzeć.

Kluczowym punktem sprzedaży jest dla mnie to, że dostajesz jedną z zalet dużego ekranu - dużo treści z mniejszą ilością przewijania - w czymś, co lubię trzymać. Scena Sony jest taka, że lepiej jest oglądać filmy, ale nie uważam, aby były one bardziej wciągające.

Nawet jeśli jest wąski, nikt nie pomyli tego z małym telefonem. Nadal nie zmieści się w małych kieszeniach bez wystawania. W rzeczywistości, nie jest on dużo mniejszy niż Xperia 1 i nie mogę się powstrzymać od zastanowienia się, dlaczego Sony przeszkadzało w wykonaniu obu.

Jakość budowy jest dobra. To nie jest całkiem do poziomu Samsung lub iPhone poziom dopasowania i wykończenia, ale myślę, że jest to bardziej przyjemne obiekt z lepszej jakości budowy niż większość telefonów OnePlus.

Sony umieszcza wszystkie swoje przyciski po prawej stronie telefonu, co jest dziwne, ponieważ jest ich więcej niż jesteś przyzwyczajony. Oprócz głośności i mocy, z boku znajduje się oddzielny czujnik linii papilarnych i dedykowany przycisk aparatu do uruchamiania go i robienia zdjęć.

Większość z tych przycisków robi dokładnie to, co chcesz - a ja szczególnie uważam, że przycisk aparatu jest świetny, z tradycyjnym dwustopniowym naciskiem na autofocusing. Niestety, nastoletni czujnik linii papilarnych wydaje się mniej niezawodny niż w modelu Xperia 1, co oznacza, że jest mniej niezawodny niż większość innych systemów odblokowujących. Dziwne jest również to, że nie jest on zintegrowany z samym przyciskiem zasilania.

Sony posiada trzy obiektywy z tyłu modelu Xperia 5: zwykły, szeroki i 2x teleobiektyw. Jakość obrazu jest zdecydowanie przeciętna, co pod koniec 2019 r. jest faktycznie wyższą pochwałą niż można by się spodziewać. Nadal wolę obrazy z piksela, iPhone'a 11, lub Samsunga, ale Xperia 5 może posiadać własne przeciwko temu, co myślę, że jest naprawdę jego głównym konkurentem, OnePlus 7T. Nie kocham jednak oprogramowania do aparatów Sony. Zbytnio utrudnia ono przełączanie między obiektywami i generalnie czuje się trochę pokey.

Sony bierze kolejny crack przy tworzeniu niestandardowej funkcji, gdzie można dotknąć krawędzi ekranu, aby telefon robił rzeczy konfigurowalne. To prawie niemożliwe, aby faktycznie aktywować, kiedy chcesz i to zawsze wyskakuje, gdy nie. Najlepsze w tym jest to, że można go wyłączyć.

O wiele więcej szczegółów na temat aparatu i oprogramowania w mojej recenzji Xperia 1 - tu wszystko się zgadza.

Z jasnej strony, Sony dostarczyło Android 10 na ten telefon w stosunkowo krótkim czasie. Działa dobrze z Androidem i nie miałem do czynienia z żadnymi zwolnieniami. Żywotność baterii również wystarczyła na co najmniej jeden dzień i od czasu do czasu rozciągała się do dwóch, gdy byłem ostrożny. Chciałbym jednak, żeby była ładowana bezprzewodowo.

Podoba mi się Xperia 5; lubię go używać głównie dlatego, że jest o wiele bardziej ergonomiczny niż inne duże telefony. Choć nie ma żadnych problemów z zgniataniem, tak naprawdę nie bije żadnych innych telefonów w żadnej kategorii poza talerzem. Czy to naprawdę wystarczająco dobry powód, aby wydać na to 750 dolarów zamiast na jeden z wielu innych doskonałych telefonów, które można kupić?

Jeśli chcesz mały telefon z systemem Android, Galaxy S10E jest właśnie tam i zazwyczaj jest dostępny w tej samej cenie lub jeszcze mniej. OnePlus 7T zaczyna się od 599 dolarów. iPhone 11 ma o wiele lepszy aparat i żywotność baterii za 50 dolarów mniej. Istnieje tak wiele ofert na zwykłych Galaxy S10, że nie jest trudno znaleźć go za mniej niż Xperia 5.

W końcu nie mam żadnych powodów, aby naprawdę nie lubić Sony Xperia 5. Nie mam też żadnych naprawdę istotnych powodów, aby go polecać.

Top