• 27 maja 2024

Znaczenie smartfona w życiu współczesnego człowieka jest nie do przecenienia. To niewielkie, ale bardzo funkcjonalne urządzenie służy do komunikacji, wyszukiwania ważnych informacji oraz rozrywki. Wystarczy, że zgubisz telefon - i czujesz się tak, jakbyś nie miał rąk. Oczywiście, jeśli urządzenie zostanie zgubione lub skradzione, chcesz je znaleźć tak szybko, jak to możliwe. Dla wielu osób cenny nie jest nawet sam smartfon, ale przechowywane na nim dane osobowe.

Jak znaleźć zgubiony lub skradziony telefon? Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na różnicę między stratą a kradzieżą. Jeśli po prostu zapomniałeś gdzieś swojego urządzenia i jeszcze nikomu nie wpadło ono w oko, karta SIM nadal w nim jest. I nikt nie wyłącza samego smartfona. W takich okolicznościach jest więcej okazji do jej znalezienia niż w przypadku kradzieży. Faktem jest, że złodzieje natychmiast wyłączają telefony i wyrzucają karty SIM. Poszukiwanie skradzionych urządzeń jest zatem trudniejsze.

JAK ZNALEŹĆ SKRADZIONY LUB ZGUBIONY TELEFON

Jeśli sprawdziłeś już miejsca, w których mogłeś zapomnieć swojego smartfona i nic nie znalazłeś, wybrałeś swój numer, ale nie udało Ci się połączyć, pozostaje tylko skontaktować się z policją. W tym celu należy mieć oryginalne opakowanie urządzenia lub przynajmniej zapisane kody IMEI (ich liczba odpowiada liczbie slotów na karty SIM).

Weź pudełko z urządzeniem (lub kody IMEI), paszport, paragon potwierdzający zakup - i udaj się na najbliższy posterunek policji. Zostaniesz poproszony o złożenie raportu, a nawet otrzymasz wzór, jak powinien on zostać napisany. Nie łudźcie się jednak - mimo oficjalnego i pozornie poważnego charakteru wydarzenia, statystyki mówią, że na Ukrainie odnajduje się nie więcej niż 5-10% skradzionych lub zagubionych telefonów.

Policjanci skontaktują się z operatorem komórkowym (zgodnie z kartami SIM zainstalowanymi w urządzeniu), robiąc pierwszy krok w kierunku odnalezienia smartfona. Jeśli jednak zadanie nie zostanie rozwiązane na tym etapie, zostanie wstrzymane. I szczerze mówiąc, nie spodziewaj się, że w najbliższym czasie znajdziesz swoje urządzenie - najlepiej udaj się do sklepu po nowe.

JAK ZNALEŹĆ TELEFON PO IMEI

IMEI jest 15-cyfrowym numerem numerycznym. Jest to unikalny identyfikator urządzenia. Każdy smartfon ma swój własny numer IMEI. A jeśli Twój telefon obsługuje dwie karty SIM, ma dwa kody IMEI. Operator sieci komórkowej za pomocą tego numeru identyfikuje urządzenia i karty SIM. Na Ukrainie nie jest powszechne rejestrowanie telefonów na podstawie umowy. Ale w bardziej rozwiniętych krajach SIMs są zarejestrowane do konkretnych osób i organizacji. Dlatego kontrola zgodności pomiędzy "imei" a "kartą sim" jest ważnym elementem zapobiegania oszustwom.

IMEI telefonu jest wyszukiwane przez satelitę. Urządzenie jest odpytywane - a dzięki zainstalowanej karcie SIM operator komórkowy identyfikuje sektor, w którym się znajduje. Osiąga się to poprzez wykorzystanie wież, które rozprzestrzeniają sygnał komórkowy.

Tak więc, zadając pytanie "Jak znaleźć telefon przez IMEI przez satelitę za darmo na Ukrainie?", można zauważyć, że problem ten może być rozwiązany tylko przez organy ścigania w ścisłej współpracy z operatorami telefonii komórkowej. Ale jeśli karta SIM została usunięta ze smartfona, takie wyszukiwanie nie przyniesie pożądanych rezultatów. Urządzenie zostanie odnalezione, jeśli stanowi np. dowód rzeczowy w dochodzeniu karnym. Przeciętny obywatel rzadko może liczyć na skuteczne odnalezienie zgubionego lub skradzionego urządzenia.

Ponadto, jak można znaleźć telefon, jeśli jest wyłączony? Operatorzy komórkowi mogą wykorzystywać satelity do żądania kart SIM i lokalizowania ich. Ale jeśli karta SIM nie jest w slocie, rozwiązanie wydaje się niemożliwe. Jedynym rozwiązaniem jest poczekać, aż smartfon zostanie włączony i zidentyfikowany. W tym przypadku sprawa powinna być "na porządku dziennym" w komisariacie policji, w którym złożyłeś wniosek.

JAK ZNALEŹĆ TELEFON PO NUMERZE

Jeśli urządzenie zostanie zgubione lub skradzione, należy działać tak szybko, jak to możliwe. Brak karty SIM w slocie i wyłączone urządzenie praktycznie przekreślają szanse na powodzenie poszukiwań. Dlatego, jeśli zauważysz, że Twój telefon zaginął, działaj natychmiast.

Smartfon (i każdy inny telefon komórkowy, w tym stary "orzech") można znaleźć po numerze telefonu. Różni operatorzy telefonii komórkowej oferują w tym celu odpowiednie usługi. Na przykład, Kyivstar oferuje swoim abonentom usługę Beacon. Wystarczy wysłać SMS z numerem telefonu poszukiwanego abonenta pod krótki numer, a na ekranie pojawi się schematyczna mapa z przybliżoną lub dokładną lokalizacją SIM. Vodafone (MTS) ma podobną usługę o nazwie "Baby Watch". Każdy operator pobiera opłatę za usługę.

Aby rozwiązać podobne problemy istnieją również specjalne programy. Jedną z nich jest Sygic Family. Narzędzie jest darmowe dla systemu Android i jest odpowiednie dla urządzeń na tym systemie operacyjnym, jak również dla urządzeń "jabłkowych" na iOS. Ale w przypadku tych ostatnich nie jest ona darmowa. Wystarczy w oknie programu wpisać numer telefonu, nacisnąć przycisk "SOS", a aplikacja w ciągu kilku sekund wyświetli na ekranie mapę pokazującą lokalizację karty SIM.

smartfon

Istnieją również inne programy: Android Device Manager dla systemu Android oraz Find my iPhone lub Find my friends dla systemu iOS. Dzięki nim można nie tylko wyszukiwać urządzenia według numeru telefonu, ale także blokować je, zmieniać zawartość pamięci oraz edytować klucze dostępu i hasła. Najważniejszym warunkiem jest to, że urządzenie musi być włączone, a karta SIM, która została utracona, musi znajdować się na swoim miejscu.

PODSUMOWANIE

Zgubienie lub kradzież smartfona to z pewnością nieprzyjemne wydarzenie. A jeśli nagle napotkasz taki problem, działaj "tu i teraz". Spróbuj jak najszybciej zlokalizować miejsce, w którym mogłeś o nim zapomnieć i poszukaj go. Nie udało się? Następnie skorzystaj z usługi śledzenia numeru oferowanej przez operatorów komórkowych lub pobierz jedną z aplikacji wymienionych powyżej.

Jeśli urządzenie zostało już wyłączone, jedyną opcją pozostaje wyszukiwanie według IMEI. Weź paszport, dowód zakupu smartfona, pudełko (lub kartkę z zapisanymi kodami IMEI) - i udaj się na najbliższy posterunek policji. Czasami policja znajduje telefony. I choć nie chcemy być sceptyczni, to powiedzmy sobie szczerze: taki wynik osiąga się w nie więcej niż jednym na dziesięć przypadków.

Zachowaj więc ostrożność i uważaj na swój smartfon. A jeśli je Państwo zgubią lub padną ofiarą złodziei, my - internetowy sklep z elektroniką w Odessie Mobile Planet - jesteśmy gotowi wyrazić nasze współczucie, oferując wiele modeli telefonów w przystępnych cenach!

 

Top