• 18 lipca 2024

Czy warto kupić telefon odnawiany? Z pewnością wielu z was wielokrotnie spotkało się w sklepach elektronicznych ze sprzętem oznaczonym jako „odnowiony”. Niestety nie wszyscy wiedzą, co oznacza ten termin i próbują ominąć takie produkty.

Czym są telefony odnawiane?

Aby najprościej wyjaśnić czym jest telefon odnawiany, posłużymy się przykładem. Wyobraźcie sobie, że zakupiliście nowy telefon, który po miesiącu zaczyna szwankować. Ponieważ posiadacie sprzęt objęty gwarancją – dany producent jest zobowiązany wymienić go na nowy. W ten sposób klient otrzymuje zupełnie nowy smartfon tego samego modelu. Jednocześnie wszystkie smartfony, które dany producent przyjął od swoich klientów na wymianę, są wysyłane do fabryki w celu przetestowania. W fabryce te sprawdzane, pakowane w oryginalne opakowania i ponownie wprowadzane do sprzedaży, oznaczone jako „telefony refabrykowane”. Zatem co to znaczy refabrykowany? Co się musi wydarzyć, żeby taki status uzyskały smartfony? Refabykowany telefon jest gdy:

- Jeśli został zwrócony z jakiegokolwiek powodu po zakupie (wykryto wadę, szkoda za wydane pieniądze lub na przykład klientowi nie podoba się kolor);

- Jeśli smartfon zostanie zwrócony w okresie gwarancyjnym.

- Jeśli smartfon został zwrócony z powodu uszkodzenia podczas dostawy.

- Jeśli na przykład producent odwołał daną partię smartfonów, aby wyeliminować istniejący w nich defekt.

- Lub jeśli telefony zostały zabrane od klientów, celem ich aktualizacji

Czy warto kupić odnawiany telefon?

Kiedy status telefonu zmienia się z „Nowy” na „Telefon Odnowiony”. to zmienia się również cena smartfona. W przypadku nowych modeli przywróconych smartfonów te zniżki mogą sięgać do 35%, a nowych - około 10, a nawet 15 procent. Zmiana dotyczy też niektórych detali na przykład odnowione iPhone'y są dostarczane w prostym białym pudełku. W sklepach odnawiane telefony, które zostały przywrócone przez producenta, mają prefiks „jak nowy”. Są to smartfony ze sklepów montażowych, na które producent przedłuża 12-miesięczna gwarancja. Stan refabrykowany oznacza też, że taki smartfon odnawiany przechodzi pełny cykl testów fabrycznych, są wyposażone w nowe akcesoria i opakowania. Kupowanie odnowionego telefonu jest alternatywą dla zakupu nowego telefonu. Możesz potrzebować telefonu zastępczego z powodu kradzieży lub uszkodzenia oryginalnego telefonu, lub po prostu możesz chcieć zmiany w stosunku do obecnego telefonu. Największą zaletą zakupu odnowionego telefonu jest oszczędność pieniędzy w porównaniu z zakupem nowego telefonu. Odnowione telefony są sprzedawane po obniżonych cenach, ponieważ po ich użyciu nie można ich sprzedać ani oznaczyć jako „nowe”. Kolejną zaletą zakupu odnowionego telefonu jest to, że jest to opcja przyjazna dla środowiska. Odnowione telefony są produktami pochodzącymi z recyklingu, co oznacza, że pozostają poza wysypiskami śmieci, a zatem nie przyczyniają się do szkód w środowisku. Niekiedy takie telefony mają znacznie niższy wskaźnik defektów niż nowe telefony, ponieważ są sprawdzane, serwisowane, testowane i ponownie pakowane przez producenta w celu spełnienia oryginalnych specyfikacji produktu.

Top