• 9 maja 2024

Już na początku masowego rozwoju technologii lekarze jednoznacznie potwierdzili szkodliwość monitorów komputerów osobistych dla zdrowia - problemy ze wzrokiem, problemy z kręgosłupem, bóle szyi i głowy. Badania sugerują, że regularne korzystanie ze smartfonów jest nie mniej szkodliwe, a nawet bardziej szkodliwe, jeśli chodzi o wpływ na zdrowie oczu. Istnieje stały trend wskazujący, że w ciągu zaledwie kilku dekad, kategoria 40+ może z łatwością osiągnąć liczbę, w której co najmniej 50% będzie miało problemy z oczami z powodu ciągłego korzystania ze smartfonów. 

Powody zmniejszające nasze zdrowie oczu z wykorzystaniem smartfonów są następujące:

  • Szkodliwe narażenie na emitowane światło niebieskie;
  • Nadwyrężenie i zmęczenie oczu.

Ważne jest, aby zrozumieć przyczyny i skutki powyższych czynników:

  • "Niebieski. Ekrany naszych gadżetów emitują pełne spektrum kolorów, ale to właśnie niebieskie promieniowanie ma najkrótszą długość fali i składa się z energetycznie naładowanych fotonów. Promienie pochodzące z niebieskiego spektrum skupiają się tuż przed siatkówką, więc trzeba wytężyć wzrok, aby uzyskać ostrość obrazu, a to niebieskie promieniowanie może zakłócać pracę receptorów w siatkówce;
  • Mała odległość między oczami a ekranem powoduje dodatkowe obciążenie okolic oczu;
  • Ograniczony ruch oczu ze względu na obszar wyświetlania nie pozwala na niezbędny ruch oczu. O ile w normalnym życiu patrzymy daleko, a nasze oczy są w ciągłym ruchu i zmieniają perspektywę, patrzą na odległe i bliskie obiekty, badają szczegóły otaczającego nas świata, to podczas przeglądania informacji na smartfonie nasze oczy skupiają się tylko na jednym małym miejscu, równym wielkości ekranu;
  • Jasne podświetlenie. I znowu, jeśli w codziennym życiu unikamy jasnych źródeł światła, takich jak - patrząc na słońce lub lampę elektryczną, w przypadku wyświetlacza, często nie zauważamy, że ma on zbyt jasne podświetlenie, a tym samym naraża nasze oczy na poważne obciążenie. Kolosalne obciążenie potęguje się również, gdy oglądamy informacje na ekranie w ciemnym pomieszczeniu. Jasne światło zmusza nas do wpatrywania się w ekran, co powoduje, że nasze powieki rzadziej mrugają, a z czasem dochodzi do wysuszenia oczu, co jest dodatkowo pogarszane przez suche powietrze w pomieszczeniach. Z kolei suche oczy mogą być początkiem poważnej choroby oczu, będącej nieprawidłowością w prawidłowym funkcjonowaniu narządu wzroku;
  • Mała czcionka na ekranie tylko zwiększa obciążenie oczu.


Używanie smartfonów nieuchronnie zwiększa liczbę pacjentów z krótkowzrocznością, a nadwyrężenie oczu jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do tego zjawiska. Nierzadko dochodzi również do rozwoju nadwzroczności, a w ciężkich przypadkach do rozwoju zaćmy i jaskry w zaawansowanym wieku.


Nie powinniśmy zaniedbywać problemów z kręgosłupem szyjnym, ponieważ podczas obsługi smartfona w większości przypadków mamy pewne pochylenie szyi w dół, a pochylenie to jest statyczne, co oznacza, że szyja pozostaje w jednej pozycji zbyt długo, zwiększając ryzyko rozwoju osteochondrozy.

Każdy użytkownik może ograniczyć szkody spowodowane częstą interakcją ze smartfonem za pomocą rekomendacji:

  • Przy długotrwałym wpatrywaniu się w informacje na ekranie smartfona, rób co 45-55 minut 10-minutową przerwę, a w tym czasie poświęć czas na ćwiczenia, a Twoje oczy będą Ci wdzięczne i będą Cię cieszyć w dorosłym życiu. Gimnastyka jest bardzo prosta, wystarczy spojrzeć na punkt oddalony o 3-4 metry od siebie, zatrzymać wzrok na 20 sekund i zrobić to kilka razy w różnych kierunkach. Następnie przenosimy wzrok na odległe obiekty i zmieniamy je, no i oczywiście niezwykle przydatny jest standardowy, okrężny obrót źrenic, przesuwanie ich w górę, w dół, w lewo, w prawo, z okresowymi zmianami natężenia i utrzymywaniem położenia źrenic w określonym punkcie.
  • Jeśli często przebywasz w pomieszczeniu z suchym powietrzem, co jest szczególnie istotne zimą, użyj nawilżacza powietrza, oprócz tego, że będzie to miało zbawienny wpływ na oczy, będzie to bardzo korzystne dla skóry, układu oddechowego, a więc całego organizmu.
  • Zwiększ rozmiar czcionki w swoim telefonie. Funkcja ta jest obecna w ustawieniach każdego nowoczesnego urządzenia.

Wyreguluj jasność ekranu. Nie jest dobrym pomysłem używanie 100% jasności wyświetlacza przez cały czas. Mogą tu być dwa podejścia. Pierwszym z nich jest ustawienie automatycznego poziomu jasności ekranu, ale jednocześnie poprawność automatycznego ustawienia zależy od konkretnego urządzenia i często nie może przynieść oczekiwanego efektu. Drugą opcją jest ręczne ustawienie jasności ekranu na komfortowy, minimalny poziom.

Przyciemniony ekran i tryb wieczorny / "czytanie" .

Spróbuj zainstalować ciemny, czarny motyw ekranu, opcja, która stała się dostępna kilka lat temu. Zmniejszy to obciążenie wzroku, będąc jednocześnie w menu urządzenia. 
Zwróćcie też uwagę na możliwość wyboru rodzaju podświetlenia ekranu. Producenci smartfonów i OS-ów sugerują stosowanie cieplejszych tonów do podświetlania ekranu, zazwyczaj opcja ta jest dostępna w ustawieniach najnowszych telefonów, co będzie lepsze dla naszego wzroku niż standardowy tryb podświetlania.

Filtr niebieski. Reguluje "niebieskie" spektrum dla ekranu i pomaga stworzyć bardziej miękki, cieplejszy ton, który jest bardziej preferowany przez nasze oczy. Filtr ten można edytować w ustawieniach menu niektórych urządzeń lub instalując specjalne oprogramowanie do tej regulacji. Niemniej jednak, niebieskie spektrum jest niezbędne do ostatecznego prawidłowego wyświetlania naturalnych kolorów, więc, na przykład, podczas oglądania zdjęć, wielu będzie wolało zrobić to w ustawieniach początkowych, a w przypadku normalnego korzystania z gadżetu do przeglądania informacji na stronach internetowych, poziom niebieskiego koloru może być również skorygowany.

 

Top