• 27 maja 2024

Nokia 7.2 to telefon średniej klasy, który, podobnie jak inne telefony marki Nokia, przybija podstawy. Wygląda na to, że urządzenie, które powinno kosztować co najmniej 500 złotych więcej niż w rzeczywistości, ma czystą wersję oprogramowania Android bez bloatware, to jest gwarantowane, aby uzyskać najnowsze główne aktualizacje Android (z Android 10 slated do przybycia wkrótce) i poprawki bezpieczeństwa na dwa lata, a to kosztuje znacznie mniej niż flagowy telefon.

Trudno jest znaleźć niedrogi telefon z tymi wszystkimi kwalifikacjami, choć nie jest to tak trudne jak kiedyś. Nokia 7.2 sprzedaje się za 1400 złotych, między 1000 złotych Moto G7 i 1600 złotych Pixel 3A, i że dodatkowe 50 dolarów za telefon Google daje Ci dużo, w tym aparat gwiezdny (pochodzi prosto z Google Pixel 3, z jego inteligentnych zdjęć obliczeniowych w holowaniu), który wyciera Nokia 7.2 czyste. Ponadto, Pixel 3A współpracuje ze wszystkimi amerykańskimi operatorami i operatorami MVNO, podczas gdy Nokia 7.2 ogranicza się tylko do operatorów GSM, takich jak T-Mobile i AT&T.

Te rzeczy na bok, Nokia 7.2 udaje się uzyskać kilka słów w przeciw Pixel 3A, i to jest wielki wyczyn. Myślę, że jest to HMD Global's (firma, która produkuje telefony Nokia te dni) najbardziej pewny tworzenia jeszcze. W porównaniu do Nokii 7.1, w tym roku urządzenie przynosi kilka inteligentnych usprawnień specyfikacji, jak podwojenie wbudowanej pamięci masowej do 128 GB, oferując szybszy procesor, pakowanie baterii 3.500mAh, który nie ma problemów trwających cały dzień (prawie 500mAh wzrost nad 7.1), a także w tym większy ekran. Jest to łatwiejsze w obsłudze urządzenie, ale moją ulubioną rzeczą w Nokii 7.2 jest to, że jest chwalebnie chwytliwe. Błyszcząca, ostro zakończona konstrukcja Nokii 7.1 została zamieniona na zaokrąglone narożniki, a gładkie, matowe szkło z tyłu odbija się echem podobnego wyglądu i wrażenia jak nowy iPhone 11 Pro. Dzięki niemu mogę lepiej trzymać go jedną ręką, kiedy przewijam aplikacje lub zabieram się za siebie. Poza tym, po prostu wygląda dobrze.

Kilka innych zalet jakości życia wygrywa z konstrukcją, w tym podświetlany diodami LED przycisk zasilania, który delikatnie pulsuje, aby ostrzec Cię o powiadomieniach. Jest on bardziej elegancki niż umieszczenie diody LED z powiadomieniem w pobliżu kamery selfie i nie jest tak jasny, że w nocy może rozpraszać uwagę. Po przeciwnej stronie telefonu znajduje się dedykowany przycisk Google Assistant. Pozwala on zapytać o pogodę, dowiedzieć się, co znajduje się w kalendarzu i wiele więcej. Jeśli jesteś kimś, kto stale chce rozmawiać z asystentem głosowym, to wspaniale jest być w stanie dyskretnie nacisnąć ten przycisk, aby go wywołać, zamiast krzyczeć "Hej Google".

Wewnątrz tego telefonu znajduje się procesor średniej klasy Qualcomm Snapdragon 660 i 4GB pamięci RAM, a ogólnie rzecz biorąc, uruchomienie większości aplikacji i gier nie będzie stanowiło problemu. To wystarczająco dużo mocy, aby obsłużyć wszystkie aplikacje, z których korzystam na co dzień. Uważam też, że jest wystarczająco wydajny, aby uruchomić większość gier, w które grałem na Google Play Pass. Tytuły takie jak Limbo, Star Wars: KOTOR i Monument Valley 2 działają dobrze, z okazjonalnymi czkawkami. Można tu oczekiwać porównywalnej wydajności do Snapdragona 670 Google Pixel 3A: wystarczająco dobrej dla większości, ale nie flagowej jakości.

6,3-calowy ekran LCD Nokii 7.2 ma duży współczynnik proporcji ekranu do ciała, wspomagany przez nacięcie łezkowe, a działający w tle upscaler HDR sprawia, że materiały wideo z każdej aplikacji wyglądają bardziej kontrastowo. Posiada on również oficjalną obsługę HDR10 dla materiałów Amazon Prime Video. Gry i filmy wyglądają dobrze, ale ogólnie rzecz biorąc, jest to kolejny dział, w którym Pixel 3A one-ups Nokia telefon. Ma ekran OLED, który zapewnia głębszą czerń, kolory, które wydają się wyskakiwać z ekranu, a jego kąty widzenia są trudne do pokonania. To powiedział, że oba ekrany są 1080p, a Nokia 7.2 i Pixel 3A wyglądają równie ostro, jeśli chodzi o drobne szczegóły.

Trudno nie zauważyć podniesionego, okrągłego modułu kamery Nokia 7.2 z kilkoma obiektywami w zestawie. W skład tej matrycy wchodzi 48-megapikselowy (Samsung S5KGM1, obiektyw f/1,79) standardowy aparat fotograficzny, bardzo szeroki (f/2,2, 118 stopni) obiektyw z 8-megapikselowym sensorem oraz 5-megapikselowy sensorem głębi, który pozwala dodawać bokeh do portretów. Jakość zdjęć w telefonie Nokia 7.2 może być zaskakująco dobra w odpowiednich warunkach. Zdjęcia wykonane w otoczeniu zalanym naturalnym światłem są dobrze naświetlone i szczegółowe. Aparaty te mają jednak tendencję do nadmiernego wyostrzania szczegółów, a ten garbaty wygląd może nie być tym, czego szukasz.

Ponadto, jest to torba mieszana, jeśli chodzi o zachowanie drobnych szczegółów podczas powiększania zdjęcia. (Zdecydowanie nie należy mylić tego czujnika Samsung 48MP do IMX586 firmy Sony, który zrobił wrażenie na Sam Byfordzie The Verge w Honor View 20). Kolory często nie wyglądają całkowicie dokładnie, a aparaty czasami wybierają albo przesadzić lub całkowicie zmyć niebieskie niebo na korzyść obiektu. Kilka prób zazwyczaj dało mi takie zdjęcie, na jakie liczyłem. Ten proces prób i błędów może dla jednych nie jest wielkim problemem, ale dla innych będzie, także dla mnie. Jest to również coś, o co nie musisz się martwić przy pomocy niezwykle spójnej kamery Pixel 3A.

Po drugiej stronie telefonu, jego kamera selfie i kilka jego funkcji są rzeczywiście świetne. Posiada on ostry, skierowany do przodu 20MP aparat selfie, który pokazuje prawie zbyt wiele szczegółów. (Suwak upiększający może zredukować pory i inne szczegóły, które możesz chcieć zaciemniać). Kolory, które produkuje nie są tak dokładne, jak to, co tylne aparaty mogą zgasić, ale produkuje jasne, szczegółowe zdjęcia zwykle na pierwszej próbie. Funkcje aparatu fotograficznego wbudowanego w aplikację Nokia do aparatów mają kilka fajnych trybów, w tym tryb obrazu w obrazie, który wyświetla to, co przednie i tylne aparaty widzą razem na ekranie. Można za jego pomocą robić zdjęcia lub nagrania wideo z obu aparatów jednocześnie. Nie jest to super przydatne w każdej sytuacji, ale fajnie jest być w stanie nagrać i opowiedzieć na żywo o tym, co dzieje się wokół telefonu, bez skręcania go lub przełączania kamer w danej chwili.

Nokia jest coraz bliżej do wykonania telefonu, który może pęknąć do głównego nurtu w podobny sposób, jak Moto zrobił z jego przyjazny dla budżetu Moto G7. Żaden inny telefon w tym przedziale cenowym nie oferuje swojego uwodzicielskiego combo 128 GB pamięci masowej domyślnie; svelte, matowe szkło projektu; i zapasów oprogramowania Android z gwarancją aktualizacji. Jego zalety sprawiają nawet, że jest to przekonujący wybór spośród innych telefonów klasy średniej. Ale jeśli jesteś w stanie wyskoczyć dodatkowe 50 dolarów i wytrzymać połowę ilości pamięci masowej, Pixel 3A zapewnia lepszy aparat i szersze wsparcie przewoźnika.

Top