• 24 kwietnia 2024

W ciągu ostatnich kilku lat telefony Motorola z serii Moto G były konsekwentnie doskonałymi urządzeniami budżetowymi. W rzeczywistości, Moto G7 jest naszym obecnym wyborem na najlepszy dostępny obecnie telefon budżetowy.

Teraz firma Motorola, której właścicielem jest Lenovo-, powróciła z pierwszą ze swoich serii urządzeń G8. Kosztująca 1200 złotych Motorola Moto G8 Plus, która dzięki mocniejszemu procesorowi i głównej kamerze o wyższej rozdzielczości znajduje się w górnej części przystępnej cenowo serii G. Jest on dostępny w Europie, Australii, Meksyku i Ameryce Łacińskiej, ale obecnie nie jest planowany do wydania w USA.

Moto G8 Plus to kolejny zdolny i tani smartfon firmy Motorola i szczerze mówiąc, korzystanie z niego było przyjemnością. Jego żywotność baterii jest doskonała, a tweaki Motorola sprawiła, że Android nadal wykonuje świetną pracę, czyniąc swoje urządzenia o wiele bardziej przyjaznymi dla użytkownika, bez poczucia, że kiedykolwiek przeszkadzają. Jedynym prawdziwym kompromisem, jaki tu osiągasz jest kamera w telefonie i fakt, że jest on uruchamiany z Androidem 9, a nie tegorocznym Androidem 10, ale myślę, że są to akceptowalne kompromisy w tej cenie.

Na papierze, trudno się zbytnio ekscytować specyfiką Moto G8 Plus, zwłaszcza, że są one tak podobne do Moto G7 Plus z początku tego roku. Otrzymał on niewielki zastrzyk mocy obliczeniowej pod względem procesora (teraz ma Snapdragon 665 średniej klasy, a nie Snapdragon 636 średniej klasy), a jego pamięć masowa i RAM pozostają niezmienione, odpowiednio na poziomie 64 GB i 4 GB. Jego ekran LCD jest o ułamek cala większy o 6,3 cala niż G7 Plus' 6,2 cala, ale nadal jest to sprawa 1080p z małym nacięciem na łzę w górze. Oh, i nadal nie ma certyfikatu IP, więc najlepiej trzymać go z dala od wody.

Motorola dokonała bardziej znaczącej zmiany dzięki pojemności baterii telefonu, która obecnie wynosi szacowne 4000mAh. To nie do końca tyle, co pojemność 5.000mAh G7 Power, ale i tak była więcej niż wystarczająca dla moich potrzeb. Chociaż nie miałem pewności siebie, aby twierdzić, że dostaniesz wiele dni życia baterii z tego telefonu, powiem, że starałem się wyczerpać telefon po 50 procent nawet w moich najdłuższych dni użytkowania.

Szkoda, że szybkie ładowanie o mocy 27W, które Motorola włączyła do G7 Plus, zostało tutaj zredukowane do zaledwie 15W. Oznacza to, że prawdopodobnie trzeba będzie czekać prawie dwie godziny, aby osiągnąć 100 procent, a nie podjedną godzinę, co podobno było możliwe w G7 Plus (choć prawdopodobnie pomogły w tym mniejsze akumulatory). Wciąż jednak otrzymujesz 3,5 mm gniazdo słuchawkowe, co zawsze jest doceniane.

Działanie kamery Moto G8 Plus jest nieco bardziej skomplikowane. Moto G8 Plus posiada z tyłu potrójną matrycę kamer, o jedną więcej niż podwójne kamery w G7 Plus. Rozdzielczość głównego aparatu została zwiększona z 16 do 48 megapikseli (choć rozdzielczość samych zdjęć jest ograniczona do 12 megapikseli), ale aparat dodatkowy jest nadal wyposażony w 5-megapikselowy czujnik głębokości.

Tam, gdzie robi się trochę zamieszania, jest z trzecią kamerą. Jest to technicznie ultra-szerokokątny aparat 16-megapikselowy, ale zamiast używać go do robienia ultra-szerokokątnych zdjęć, jest on rzeczywiście zaprojektowany, aby umożliwić filmowanie filmów w krajobrazie podczas trzymania telefonu w pionie, podobnie jak Motorola One Action, który został ogłoszony wcześniej w tym roku.

Mam dwa zdania na temat tej decyzji. Umiejętność nakręcenia pejzażowego filmu wideo bez konieczności reorientacji telefonu to czysta sztuczka. Dzięki temu filmowanie jedną ręką jest o wiele łatwiejsze, a stabilizacja obrazu z kamery działa dobrze. Jednak nagrania wideo wyglądają na hałaśliwe i nieco zamazane, a ogólnie rzecz biorąc, myślę, że wolałabym opcję robienia zdjęć szerokokątnych.

W przeciwnym razie zdjęcia, które dostajesz z Moto G8 Plus są dość przeciętne. Ogólnie byłem zadowolony z ich poziomu szczegółowości i miło było zobaczyć, że zdjęcia nie wyszły wyglądając na zbyt nasycone. Problemem jest jednak ograniczony zakres dynamiki aparatu. Często zmusza to do wyboru pomiędzy niedoświetleniem obiektu a prześwietleniem nieba. Pomimo tego, że aparat pozornie zawierał funkcję HDR, nie wydawało się to zbytnio poprawiać sytuacji.

Największą mocną stroną Moto G8 Plus jest to, jak można go używać na co dzień, co ma wiele wspólnego z małymi dodatkami, które Motorola wprowadziła do Androida 9. Robią one naprawdę dobrą robotę, oferując małe kawałeczki funkcjonalności, które nigdy nie przeszkadzają. Pewnie, niektóre z gestów telefonu "Akcja Moto" ograniczają się do sztuczek, ale inne, jak możliwość wykonania dwóch "ruchów karate chop", aby szybko włączyć latarkę telefonu, są świetne małe oszczędność czasu.

Do tego dochodzą elementy sterujące ekranu blokady, które umożliwiają znacznie szybszy dostęp do opcji powiadomień bez konieczności pełnego włączania ekranu telefonu. Możesz szybko przeciągnąć palcem, aby uzyskać dostęp do powiadomień, a ja znalazłem proces znacznie szybciej, aby uzyskać dostęp do nich niż typowe dla systemu Android blokady ekranu powiadomień.

Żadna z tych funkcji nie będzie zaskoczeniem dla nikogo, kto korzystał z jednego z najnowszych telefonów Motoroli z serii G, ale nadal działają dobrze w Moto G8 Plus.

Jest jedna usterka z tymi powiadomieniami, które od czasu do czasu wydawały mi się naprawdę irytujące. Teoretycznie, wyświetlacz telefonu powinien sam się świecić tylko wtedy, gdy zbliżasz się do telefonu, aby z niego korzystać, w celu pokazania dowolnego z istniejących powiadomień. Czasami jednak okazywało się, że telefon wielokrotnie świecił, gdy siedział na biurku przede mną, niezależnie od tego, czy sięgałem po niego, czy próbowałem go zignorować. Nie wydawało się to mieć żadnego wpływu na wyjątkową żywotność baterii telefonu, ale było to irytujące.

Krótko mówiąc, kompromisy, jakie Motorola zawarła z Moto G8 Plus oznaczają, że jest mało prawdopodobne, aby wygrała ona z kimkolwiek, kto w przeciwnym razie kupiłby flagowe urządzenie. Jej kamera jest tak skonstruowana, że jej specyfikacje są wyraźnie średniotonowe, a ty rezygnujesz z innych przydatnych funkcji, takich jak wodoodporność IP.

Ale Moto G8 Plus jest nadal bardzo użytecznym urządzeniem na co dzień. Jego żywotność baterii jest świetna, a drobne zmiany w systemie Android w Motoroli naprawdę zwiększają wydajność telefonu. Wciąż czekamy, aby dowiedzieć się, co Motorola ma w zanadrzu dla urządzenia nie-Plus Moto G8, ale na razie jest to kolejna świetna opcja budżetowa tej marki.

Top