• 18 lipca 2024

Zakup używanego telefonu nie musi być zbyt skomplikowany i stresujący.

W ostatnich latach koszty smartfonów gwałtownie wzrosły. Nie jest już rzadkością, że telefony sprzedają się za 3000 zł lub więcej, więc decyzja o zakupie nowego telefonu jest dość dużą inwestycją. Jednak dzięki stale powiększającemu się rynkowi używanych smartfonów, dość łatwo jest pozbyć się żądła rosnących cen.

Używany rynek to świetny sposób, aby zaoszczędzić trochę pieniędzy przy następnym zakupie telefonu, a jeśli masz stary sprzęt leżący wokół, którego już nie używasz, możesz go sprzedać, aby ktoś inny mógł z niego skorzystać, podczas gdy ty wkładasz dodatkowe pieniądze do kieszeni.

Rzeczy, które należy rozważyć przed zakupem używanego telefonu
Rozmawialiśmy już o zasadach sprzedaży telefonu, a o tym wszystkim możesz pamiętać kupując używany telefon. Przejdź przez ten sam typ listy kontrolnej - reset fabryczny, status wydania karty SIM, oryginalne akcesoria, uszkodzenia, historia sprzedaży - aby zdecydować, czy zakupiony telefon był traktowany z taką samą starannością, z jaką traktowałbyś swój własny telefon, gdy go sprzedawałaś. Istnieje luźny proces myślowy, przez który trzeba przejść:

Pierwszym jest to, jaki rodzaj używanego telefonu chcesz kupić:

  • Używany telefon, który został zakupiony bezpośrednio od właściciela 
  • Odnowiony telefon, który został naprawiony bezpośrednio przez producenta lub partnera (np. Samsung, Amazon, KMKI).

Prawdopodobnie najlepszą ofertę można uzyskać bezpośrednio od kogoś innego, ponieważ nie ma pośrednika, który pobiera opłatę, ale istnieje również ryzyko, że telefon ma problemy, które nie są widoczne gołym okiem. Jeśli wiesz dokładnie, czego chcesz i wiesz, czego szukać, prawdopodobnie poczujesz się komfortowo, kupując używany telefon na rynku bezpośrednim.

Telefony często posiadają (co prawda ograniczone) gwarancje i gwarancje zwrotu pieniędzy, co zapewnia kupującemu znacznie większe bezpieczeństwo niż przeciętny "spotkajmy się o 18 na roku ulic XYZ i przekażmy sobie produkt za gotówkę".

W końcu zakup certyfikowanego, wużyewanego telefonu to najbezpieczniejszy wybór, ale jest to najmniejszy rabat w porównaniu z nowym produktem. Operatorzy sieci, sprzedawcy detaliczni i sprzedawcy zewnętrzni remontują i sprzedają używany sprzęt z różnymi opcjami rabatów i zapasów. Chociaż telefony te są używane, przeszły (inną) serię kontroli, aby zweryfikować ich stan i szczegóły, zanim zostaną wyczyszczone i zwrócone do Ciebie. Podczas gdy przy zakupie wyremontowanego sprzętu panuje pewien spokój, istnieją również koszty z tym związane. 

Top