• 18 lipca 2024


Xiaomi regularnie celuje w rynek budżetowy, ale Redmi 7A przenosi to na kolejny poziom. Czy naprawdę warto kupić smartfon za 500 złotych? Przeczytaj naszą pełną recenzję, aby się o tym przekonać.

Xiaomi stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych chińskich marek w Europie z szeregiem solidnych wydawnictw. Podczas gdy prawie wszystkie jego smartfony są ukierunkowane na bardziej przystępny cenowo koniec rynku, podmarka Redmi robi ten jeden krok dalej.

Ale czy Redmi 7A naprawdę może zapewnić solidne wrażenia na smartfonie za mniej niż 500 złotych?

Telefon został wydany dopiero w połowie 2019 roku, ale już widzieliśmy następcę w Redmi 8A. Agresywny cykl aktualizacji Xiaomi oznacza, że często co roku otrzymujemy wiele telefonów z tej samej linii, więc główną decyzją będzie to, czy ten model będzie wystarczający, czy też należy trzymać się nowszej wersji.

Cena i dostępność

Obecnie możesz kupić Xiaomi Redmi 7A za jedyne 380 złotych. Dzięki temu dostaniesz wersję z 2 GB pamięci RAM i 16 GB pamięci masowej. Jeśli chcesz zwiększyć pojemność pamięci do 32GB, zapłacisz 450 złotych

To sprawia, że jest to jeden z najtańszych smartfonów, jakie można kupić, podcinając wszystkie wpisy w naszym najlepszym wykresie telefonów budżetowych.

Porównania zostaną oczywiście przeprowadzone z Moto E6 Plus, jednym z niewielu telefonów w podobnej cenie. Vodafone Smart V10 jest kolejną opcją, ale jest niespodziewanie zablokowany do Vodafone.

Przy kilku innych opcjach, które są tak przystępne cenowo, oznacza to, że możemy być trochę bardziej wyrozumiali dla funkcji, których brakuje lub które nie są do naprawienia.

Design i budowa

Po pierwszych wrażeniach, Redmi 7A wygląda na urządzenie o wiele bardziej klasy premium, niż sugeruje jego cena, chociaż jego konstrukcja prawdopodobnie przeniesie Cię w czasie.

5,45-calowy panel LCD jeszcze kilka lat temu był uważany za duży, ale teraz jest karłowaty przez coraz większą liczbę gigantycznych telefonów. Rozdzielczość 720x1440 brzmi rozczarowująco na papierze, ale jej efekt jest mniej zauważalny na tym mniejszym panelu.

Istnieje jeszcze kilka dość grube ramki w ofercie tutaj, z 74,4% stosunek ekranu do ciała oferuje znacznie mniej ekranu nieruchomości niż jesteśmy przyzwyczajeni do. Nazwa marki Emblazoned na podbródku było powszechne, aż dążenie do urządzeń bez ramki zebrane tempo, ale to nie pozwala Redmi 7A, aby wyróżniać się bardziej niż większość.

Pojedynczy czujnik 5Mp skierowany do przodu umożliwia odblokowanie twarzy, co jest jedyną biometryczną opcją umożliwiającą odblokowanie telefonu.

Odwrócenie urządzenia na drugą stronę odsłania całkowicie plastikową obudowę, bezpieczną dla jednego tylnego czujnika 12Mp. Orzeźwiający jest widok telefonu wolnego od zatłoczonego zestawu kamer wysokiej klasy urządzeń, pomimo oczywistych wad. Wiele osób może woleć to niż szklaną obudowę, ponieważ jest ona znacznie bardziej odporna na odciski palców.

Mówiąc o odciskach palców, rażącym przeoczeniem jest brak wszelkiego rodzaju czujnika fizycznego. Zdecydowanie nie jest to zerwanie umowy za tę cenę, ale frustrujące staje się poleganie na odblokowaniu niejednolitej twarzy lub ręcznym wprowadzeniu kodu PIN.

Jedynymi fizycznymi przyciskami są regulatory mocy i głośności, które są dotykowe i czułe. Podwójne wypalane w dół głośniki nie do końca dają dźwięk stereo, ale są miłym zaskoczeniem. W telefonie znajduje się również gniazdo słuchawkowe 3,5 mm, co jest tak rzadkie, że warto wspomnieć o tym fakcie.

Brak portu USB-C do ładowania to dziwne posunięcie, szczególnie w przypadku telefonu wydanego w 2019 roku. Jeśli wybierzesz ten telefon, będziesz musiał wytrwać z mikro-USB przez chwilę dłużej.

Redmi 7A dostępny jest w trzech kolorach, z modelami złotym i czarnym, oprócz niebieskiego, który testowaliśmy.

Oprogramowanie i funkcje

Redmi 7A jest uruchomiony MIUI 11 na Android 9 Pie. Skóra Xiaomi ma zupełnie inny wygląd i wygląd niż wersja stockowa oprogramowania Google.

Jeśli nie znasz interfejsu użytkownika Xiaomi, Redmi 7A's mają znacznie bardziej żywą i nasyconą kolorystykę niż te, do których możesz być przyzwyczajony. Ikony aplikacji są żywe i przyciągają wzrok, a czyste linie wyróżniają się, gdy Google dąży do bardziej zaokrąglonych narożników.

Przeciągnięcie palcem po ekranie głównym powoduje wyświetlenie kilku kart w stylu Google Now, choć są one znacznie mniej przydatne niż te, które można znaleźć w telefonach Pixel.

Złą wiadomością jest to, że MIUI pochodzi z dużą ilością bloatware, z Xiaomi produkuje własny kalkulator, zegar i aplikacji do nagrywania głosu. Nie ma w nich nic złego, po prostu czuje się zupełnie niepotrzebnie, gdy aplikacje Google wykonują tę pracę doskonale.

Najnowsze wersje systemu operacyjnego Google są zazwyczaj zarezerwowane dla droższych telefonów, więc bylibyśmy zaskoczeni, aby zobaczyć to dostać Android 10 w każdej chwili.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, brak skanera odcisków palców oznacza, że odblokowanie twarzy jest jedyną opcją biometryczną. Redmi twierdzi, że jest to wzmocnione przez SI, wyświetlając tysiące malutkich kropek na twarzy, aby cię rozpoznać.

To sprawia, że jest on bardziej bezpieczny niż standardowy zamek do odblokowywania twarzy, ale oznacza, że jest wolniejszy niż większość alternatywnych rozwiązań. Kluczową zaletą podobnej technologii jest możliwość uwierzytelniania płatności lub logowania się do niektórych aplikacji, ale nie jest to tutaj możliwe.

Podobnie jak większość telefonów z systemem Android, masz wybór pomiędzy korzystaniem z ekranowych przycisków nawigacyjnych lub gestów. Te ostatnie są miłym rozwiązaniem, ale nie są zbyt intuicyjne.

Wielozadaniowa szyba jest kolejnym źródłem frustracji. Twoje aplikacje są wyświetlane w pionie, w przeciwieństwie do zwykłego układu poziomego, podczas gdy X na dole ekranu służy jedynie do czyszczenia pamięci podręcznej. Czasami oznacza to, że wszystkie aktualnie otwarte aplikacje zostaną zamknięte, ale ich głównym celem jest optymalizacja wydajności telefonu.

Jak zapewne możesz powiedzieć, nie jestem wielkim fanem interfejsu użytkownika Xiaomi. Firma najwyraźniej chciała umieścić swój własny znaczek na Android, ale czuję, że to przyszło kosztem doświadczenia użytkownika.

Na szczęście, strona audio jest o wiele bardziej imponująca. Redmi 7A wyposażony jest w podwójne głośniki, które emitują czysty, ostry dźwięk w dół. Niestety nie łączy się to ze słuchawką w zestawie stereo, ale i tak jest imponujące w tej cenie.

Powyższa słuchawka jest również doskonała dla często pomijanej cechy jakości połączenia. Nie mieliśmy żadnych problemów z wykonywaniem i odbieraniem połączeń, z doskonałą wyrazistością i dużą głośnością.

Kamery

Aparaty fotograficzne są oczywistym obszarem do obcinania narożników na budżetowych słuchawkach, i nie inaczej jest tutaj. Redmi 7A jest wyposażona w jeden tylny czujnik 12Mp, f/2.2.

Teleobiektywy i obiektywy szerokokątne stały się tak powszechne, że w dzisiejszych czasach rzadko można zobaczyć pojedynczy obiektyw, ale prawdopodobnie nie powinniśmy być zaskoczeni na telefonie za 400 złotych.

Oznacza to jednak, że elastyczność aparatu jest niezwykle ograniczona. Można robić zdjęcia w trybie portretowym z rozszerzeniem programowym, ale to wszystko w przypadku trybów alternatywnych. Jednak prawdopodobnie nie kupisz tego telefonu do funkcji aparatu A+...

Biorąc to wszystko pod uwagę, 7A sprawdza się całkiem dobrze w dobrych warunkach oświetleniowych. Istnieje ładna równowaga kolorów, a wszystko na pierwszym planie pozostaje ostre, choć zmaga się z dynamiką.

Portrety wyglądają przyjemniej dla oka z włączonym trybem dedykowanym, ale znacznie lepiej radzą sobie z wykrywaniem krawędzi.

Czujnik 5Mp skierowany do przodu jest całkiem niezapomniany, z wypłukanymi kolorami i regularnie prześwietlanymi tłami. Prawdopodobnie należy trzymać się go do odblokowania twarzy i być może okazjonalnej rozmowy wideo.

Możesz zobaczyć, co mamy na myśli w naszych próbkach kamer poniżej, które być może trzeba będzie kliknąć, aby zobaczyć w całości.

Po stronie wideo, Redmi 7A jest zdolny do odtwarzania wideo 1080p z prędkością 30fps. Materiał filmowy wygląda całkiem nieźle, ale użycie tego samego tylnego obiektywu oznacza, że są tu podobne ograniczenia.

Żywotność baterii

Żywotność baterii jest jedną z najbardziej imponujących rzeczy w Redmi 7A. Połączenie pojemności 4000mAh i niskiej rozdzielczości wyświetlacza sprawiło, że z łatwością uzyskaliśmy półtora dnia umiarkowanego zużycia.

11 godzin i 9 minut nagranych w teście akumulatorów Geekbench 4 to jedne z najbardziej imponujących wyników, jakie zanotowaliśmy. Czas czuwania jest również doskonały, coś, z czym telefony z systemem Android mogą zmagać się w porównaniu z iPhone'ami.

Nie ma tu żadnego szybkiego ładowania, więc za pomocą dołączonego kabla ograniczysz się do 10W (oczywiście bez bezprzewodowego ładowania!). Udało nam się uzyskać 27% w 30 minut od wyłączenia, więc szukasz kilku godzin na pełne naładowanie.

Werdykt

Prosty fakt, że Redmi 7A to słuchawka o wartości 100 funtów z systemem Android 9 Pie w większości lag-free sprawia, że jest godna pochwały.

Niewielkie rozmiary sprawiają, że można go łatwo schować w kieszeni, a wyświetlacz, żywotność baterii i głośniki są lepsze niż można by się tego spodziewać w tym punkcie cenowym.

Jednakże, frustrujące doświadczenie pojawia się, gdy próbujesz pobrać wszystkie swoje zwykłe aplikacje, z 16 GB pamięci masowej poważne ograniczenie. 2GB pamięci RAM po prostu nie wystarcza na nic zdalnie skomplikowanego.

Brak atrakcyjnych alternatyw o wartości około 100 funtów sprawia, że warto się nad tym zastanowić, ale polecamy zapłacić tylko trochę więcej, aby uzyskać pełniejsze wrażenia ze smartfona.

Top