• 22 lutego 2024


Najlepszy telefon znajdziesz poniżej 1600 złotych. Xiaomi's Mi 9 jest po prostu nie do pobicia w tej cenie, i oto dlaczego.

Xiaomi's Mi 9 został zastąpiony przez Mi 10, ale nadal czekamy na globalny start tego telefonu (obecnie dostępny tylko w przypadku statków z Chin). Dodaje on różne ulepszenia, w tym szybszy procesor, baterię o większej pojemności, ulepszony wyświetlacz i imponujący system chłodzenia - ale to wszystko prawdopodobnie doda około 500 złotych do ceny, więc teraz znacznie tańszy Mi 9 jest nadal warty uwagi.

Nawet w wieku jednego roku Mi 9 pozostaje niesamowitym telefonem. W ciągu roku od wprowadzenia na rynek pojawiły się różne modele dodane do linii, w tym wyższe modele Mi 9 Pro oraz tańsze Mi 9 SE, Mi 9 Lite, Mi 9T i Mi 9T Pro. Pod względem stosunku jakości do ceny i specyfikacji, Mi 9 jest nadal najlepszym wyborem, a teraz jest dostępny znacznie taniej niż wtedy, gdy został wprowadzony na rynek w Wielkiej Brytanii.

Mi Store jest oficjalnym dystrybutorem Mi 9, gdzie kosztuje 1800 złotych za model 64GB i 2000 złotych za 128GB. Ale gdzie indziej jest on dostępny znacznie taniej. W eBuyer, na przykład, kosztuje tylko 1600 złotych za 64GB, a przy tej cenie nie da się jej pobić.

Rozumiemy, że obecnie istnieją obawy przed zakupem z Chin z powodu epidemii wirusa Coronavirus, ale wirus nie może przetrwać dłużej niż 14 dni, więc dłuższy czas wysyłki wyklucza jakąkolwiek możliwość jego rozprzestrzenienia poprzez opakowania. Firma stara się również wysyłać ze swoich magazynów w UE wszędzie tam, gdzie to możliwe, dla dodatkowego spokoju ducha.

Cofnijmy się kilka lat wstecz i niewiele osób w Wielkiej Brytanii słyszało nawet o Xiaomi, a firma oficjalnie sprowadziła swoje produkty do Wielkiej Brytanii w listopadzie 2018 roku. Patrząc w naszą wyimaginowaną kryształową kulę jesteśmy przekonani, że za kilka kolejnych lat całkowicie odmieni ona rynek smartfonów nie tylko tu w Wielkiej Brytanii, ale także w Europie, Stanach Zjednoczonych, Chinach, Indiach i innych krajach.

Xiaomi jest ogromną - ale wciąż dość młodą - chińską megamarką, a jej smartfony, które są obecnie oficjalnie dostępne w Wielkiej Brytanii i Europie, podcinają ceny światowych liderów w sposób, z którym po prostu nie mogą mieć nadziei na konkurowanie. Jedyna firma, która zbliża się jeszcze bardziej, to OnePlus z OnePlus 7T.

To nie tylko jeden z najlepszych chińskich telefonów, ale i najlepszy okres telefoniczny. Wygrał jedną z naszych pożądanych nagród MWC za najlepszą technologię na wystawie, a teraz zajmuje trzecie miejsce w naszych najlepszych telefonach z aparatami fotograficznymi wszech czasów.

Co nowego w Mi 9?

Najbardziej oczywistą różnicą w Mi 9 jest wyświetlacz, który jest teraz większy i wyższy niż w Mi 8 i pokrywa większą powierzchnię, ze zmniejszonym podbródkiem i znacznie mniejszym nacięciem. Wbudowany jest w wyświetlacz czujnik linii papilarnych, wcześniej widoczny tylko w Mi 8 Pro, i dodaje kilka opcji personalizacji do wyświetlacza Zawsze włączony.

Oczywiście oznacza to, że poprzedni czujnik został zdjęty z tyłu, ale jest jeszcze więcej zmian, ponieważ lampa błyskowa LED została przesunięta poniżej zespołu kamery i dodano trzeci obiektyw w środku. Układ jest węższy, ale również wyższy i bardziej wysunięty niż poprzednio. Gdy zobaczysz specyfikę, zrozumiesz dlaczego, skoro Xiaomi wcisnęła się w niesamowity obiektyw 48Mp.

Wokół krawędzi nowa Mi 9 wygląda na znacznie bardziej błyszczącą, z wysoko polerowaną metalową ramą, która jest węższa na krawędziach z szybą, która wygina się nie tylko w lewo i w prawo, ale także na górze i na dole. Blaster IR został przywrócony wzdłuż górnej krawędzi telefonu, a po lewej stronie jest nowy przycisk do wywoływania Google Assistant.

Apple a MI

Dla firmy oskarżonej niegdyś o bycie "China's Apple" i kolejnej marki kopiowanej, Xiaomi przebyła długą drogę w dziedzinie wzornictwa. Dlatego też musimy zadać sobie pytanie: dlaczego jakakolwiek firma miałaby chcieć, aby jej urządzenia wyglądały jak iPhony, skoro mogą wyglądać jak telefony Xiaomi?

Podczas gdy Apple pozostaje uwięziony w monolitycznym piekle, Xiaomi podąża za niektórymi z jego kolegów producentów urządzeń z systemem Android w ucieczce od "Hej, jesteśmy cool, jesteśmy forward-facing, patrzeć na nasze nacięcia" rozmowy do słuchania, co jego całkiem imponujący fan base faktycznie chce. A oni chcą ekranu. Ekran, ekran i więcej ekranu. Masy ekranu. *Wszystkie* Ekran.

Wszystko kręci się wokół MI

Podobnie jak w przypadku Mi 8, z przodu Mi 9 znajduje się kamera 20Mp, choć spodziewaliśmy się, że pojawi się kamera 24Mp z Mi 8 Lite. Nie ma problemu - jest to świetna kamera, dobra dla selfie i video chat, chociaż, jak w poprzednich modelach, różne funkcje upiększające były tak subtelne, że często trudno było stwierdzić, czy coś robią.

Mi 9 to pierwszy smartfon Xiaomi obsługujący trójobiektywową kamerę AI z tyłu. Wykorzystuje on ten sam obiektyw 48Mp, który widzieliśmy w Redmi Note 7, budżetowej słuchawce ogłoszonej w Chinach w styczniu, ale łączy go z szerokokątnym obiektywem 16Mp i teleobiektywem 12Mp, wszystkie ukryte za szkłem szafirowym. Jest to ogromny upgrade w stosunku do dwuobiektywowego aparatu 12Mp + 12Mp w Mi 8.

Pierwszy z nich to przetwornik Sony IMX586 1/2", który obsługuje 0,8um pikseli i ma przysłonę f/1,75. Kamera ta może również zwiększyć rozmiar pikseli do 1,6um przy 12Mp, a jej "Super piksele 4 w 1" pozwalają na uzyskanie czterech razy większej ilości światła niż jeden piksel.

Teleobiektyw 12Mp posiada 2x zoom optyczny, a szerokokątny 16Mp obsługuje pole widzenia 117º i 4cm makrofotografię. Oba mają 1,0um pikseli i przysłonę f/2,2.

Od czasu, gdy przejrzeliśmy Mi 9, zestawiliśmy go z innymi telefonami z najlepszymi aparatami. Zajęła trzecie miejsce, drugie tylko w stosunku do Huawei P30 Pro i Samsung Galaxy S10+, telefonów, które są znacznie droższe niż Mi 9.

W tym teście grupowym zauważyliśmy to: "wystarczy spojrzeć krótko na te zdjęcia, aby zobaczyć, że Mi 9 jest w stanie wydusić to z dużymi chłopcami. Ekspozycja jest punktowa, kolory są naturalne (balans bieli jest na ogół niezawodny), a detale bardzo ostre".

Dzięki czujnikowi wysokiej rozdzielczości wykonuje on znacznie lepszą pracę niż iPhone XS, dostarczając szczegóły i utrzymując hałas pod kontrolą. Teleobiektyw jest również lepszy, a tryb portretowy doskonale izoluje obiekt od tła, dzięki czemu przekonuje bokeh.

Top