• 22 czerwca 2024
Google nie jest obcy rozwijaniu dedykowanych procesorów dla konkretnych potrzeb w swoich telefonach, zamiast po prostu korzystać z gotowych rozwiązań, takich jak system Snapdragon firmy Qualcomm na chipsecie. Na myśl przychodzi Pixel Visual Core opracowany we współpracy z firmą Intel, ale teraz Google może przygotować się do całkowitego zarzucenia Snapdragona.
Axiom donosi, że jego źródłem jest tak zwany projekt Whitechapel wewnątrz Google, który może zobaczyć porzucającego Qualcomm dla wszystkich oprócz modemu wewnątrz Pixel 6 w przyszłym roku.

Specyfikacje Google Pixel 6 mogą zawierać 5nm chipset Samsung wykonany w technologii 5nm.

Nie, to nie znaczy, że Google nagle przestawi się na procesory Exynos. Wtajemniczeni twierdzą, że nowy chip Google przeznaczony dla telefonów Pixel, a może i Chromebooks, został zaprojektowany tylko z pomocą Samsunga. Wiesz, Samsung jest w czołówce ultrafioletowej litografii EUV i w ogóle. Nie trzeba dodawać, że procesor Whitechapel jest planowany z najnowszą metodą produkcji 5nm, że Apple wprowadzi z A14 jeszcze w tym roku, a Qualcomm będzie prawdopodobnie kontynuować z Snapdragon 875 wiosną przyszłego roku.
 
Korzyści dla Google? Cóż, Snapdragon 865 jest nie tylko drogi, ale także nadal nie jest wyposażony w zintegrowany modem 5G. Być może dlatego zarówno Google jak i LG wybrały podobno inne podejście i wybrały tańszy Snapdragon 765 jako układ systemowy dla Pixela 5 i LG G9. Jeśli ta plotka młyn trzyma wodę w końcu, to będzie o wiele bardziej prawdopodobne, aby uwierzyć, że procesor wykonany przez Samsunga może być w kartach do Pixel 6.
 
W przeciwieństwie do Snapdragona 855, który mógłby być kupiony od Qualcomm jako samodzielna jednostka, 865 jest tylko w pakiecie z modemem 5G. Wymaga to przerobienia wnętrza telefonu, a jeśli chciałbyś uzyskać bardzo dużą prędkość 5G, musiałbyś dodatkowo zapłacić Qualcomm za dodanie filtrów mmWave i wyposażyć słuchawkę w dużo więcej anten dookoła, ponieważ fale milimetrowe, takie jak sieć 5G firmy Verizon, nie mogą podróżować bardzo daleko, ani z łatwością przeniknąć nawet do twojej dłoni.Tak więc, mówiąc, że Snapdragon 765 jest tańszy, nie mamy na myśli tylko kosztów chipsetu, ale cenę całego zestawu procesor/grafika/modem/anteny, która w połączeniu z opłatami licencyjnymi Qualcomm i niezbędnymi wewnętrznymi zmianami konstrukcyjnymi, może znacznie zwiększyć końcowy koszt montażu telefonu. Z kolei Snapdragon 765 jest jedynym zintegrowanym, gotowym do użycia łopatą rozwiązaniem 5G, które może być stosowane na amerykańskich nośnikach.
 
Wyjaśniając, dlaczego telefony z serii OnePlus 8 są najdroższe w historii, dyrektor generalny wspomniał, że łączność 5G "stawia o wiele więcej wyzwań technicznych niż 4G". Wyposażenie tego wszystkiego w telefon o przyzwoitym rozmiarze i wadze jest "bardzo trudne pod względem konstrukcji", według Lau, do kosztów telefonu wraz z "cenami w całym łańcuchu dostaw, od surowców do modemów 5G, wszystko rośnie ogólnie w branży".

Google Pixel 6 z funkcjami i wersją dla procesora Whitechapel

Tak więc, koszt nie może być jedynym powodem dla Google, aby przejść własną drogę projektowania chipsetów dla jego linii Pixel telefonów. Po pierwsze, będzie miał więcej swobody w projektowaniu własnych konfiguracji, aby służyć specyficznym potrzebom, na przykład, kamera-centryczny Pixels. Ponadto, będzie pomijać tantiemy Qualcomm i opłaty licencyjne, choć to jest w argumencie kosztów, zbyt wiele. Być może najbardziej oczywistą zaletą jest to, że podczas uruchamiania własnego systemu operacyjnego Android na własnym niestandardowym chipie, Google może realizować synergie podobne do tych, które Apple lubi z iOS. Projektując i wyposażając iPhone'y we własne chipy z serii A, Apple udaje się wycisnąć każdą ostatnią kroplę wydajności ze sprzętu, co zwykle powoduje, że potrzebuje mniej pamięci RAM i mniejszych baterii, aby osiągnąć płynną wydajność niż telefony z systemem Android.
 
Źródła podają, że w ciągu ostatnich kilku tygodni Google otrzymał pierwsze nagrania swoich własnych Whitechapels. Były to wysiłki okta-rdzeniowe, ale nie mówi o dokładnej częstotliwości taktowania lub specyfikacji podsystemu graficznego. Jakby na potwierdzenie, że koszt nie jest jedynym powodem, dla którego w końcu idzie z własnym procesorem Pixel 6, Whitechapel mówi się, aby zintegrować dedykowany maszynowo uczenia się przetwarzania komponentów.
 
Teraz wszyscy wiemy, że ekskluzywne shenanigans, że "zawsze na" usługi takie jak Google Assistant zwykle przynieść do telefonów Pixel, i być może jest to główny powód, że zespół z Mountain View jest strzelanie do domowej krzemu do zasilania Pixel 6. Projektowanie i korzystanie z niestandardowego chipsetu, jednak jest obarczony przeszkodami dla niewtajemniczonych, więc pozostaje do zobaczenia, czy Google uda się zastąpić Qualcomm na wszystko, z wyjątkiem modemu 5G wewnątrz swoich Pixeli.

Top