• 18 lipca 2024

Test porównawczy Geekbench wykorzystuje system punktacji do określenia względnej wydajności różnych chipsetów. Analiza obejmuje również wydajność wielordzeniową i jedno-rdzeniową tych chipów i przedstawia wynik dla każdego z nich. Wyniki testu Geekbench 5 nowego chipa A14 Bionic działającego na iPadzie pokazują, że chip ten zapewni ładny pop wydajności w porównaniu do obecnie używanego A13 Bionic.

5nm Chipset Apple A14 Bionic uzyskał wysokie wyniki w teście porównawczym

Kiedy Apple zaprezentował następny iPad Air w połowie ubiegłego miesiąca, okazało się, że tablet będzie zasilany przez A14 Bionic. Są to te same układy, które mają zasilać nowy iPhone serii 12 i są produkowane przez TSMC przy użyciu jego węzła procesowego 5nm z 11,8 mld tranzystorów wewnątrz. Porównaj to z 8,5 miliarda tranzystorów zapakowanych wewnątrz 7nm A13 Bionic. Gęstość tranzystorów A14 Bionic powinna wynosić około 173 milionów tranzystorów na mm kwadratowy w porównaniu do 96,5 miliona tranzystorów na mm kwadratowy dla poprzedniego układu i że 79% poprawa powinna generować ogromny wzrost wydajności i efektywności energetycznej.

Chipset, który będzie zasilał iPhone'a z linii 12, uzyskał wysokie wyniki w teście porównawczym

W zależności od tego, które urządzenie zostanie wydane jako pierwsze, iPad Air czwartej generacji lub iPhone serii 12 będzie pierwszym urządzeniem konsumenckim dostępnym z chipsetem 5nm w środku. W międzyczasie chipset ten uzyskał wynik 1583 punktów dla jednego rdzenia i 4198 punktów dla wielu rdzeni przy użyciu Geekbench 5. W porównaniu z wynikami 1329 i 3468 dla testów jedno- i wielordzeniowych A13 Bionic. Snapdragon 865 uzyskał wyniki 3495 (test wielordzeniowy) i 930 (test jednordzeniowy).

Poza nadchodzącymi modelami iPhone, jedyna inna seria telefonów oczekuje się rock 5nm chipset w tym roku jest Huawei Mate 40. Ale zmiana reguły eksportu USA, która wymaga, aby każda odlewnia używająca amerykańskiej technologii do produkcji chipsetów, opuściła Huawei z ograniczoną liczbą tych najnowocześniejszych układów scalonych. A Huawei nie tylko planuje używać tego komponentu do zasilania swoich telefonów z górnej półki, ale oczekuje, że będzie go również używać w niektórych swoich urządzeniach sieciowych 5G. Pierwszym 5nm chipem Snapdragon będzie Snapdragon 875, który będzie produkowany przez Samsung i znajdzie się w nowych telefonach od przyszłego roku.

A14 Bionic posiada sześć rdzeni procesora z dwoma rdzeniami o wysokiej wydajności do złożonych zadań. Pozostałe cztery rdzenie procesora to rdzenie o ogólnej wydajności przeznaczone do ogólnego użytku domowego. Szybszy silnik neuronowy w A14 jest używany do nauki maszyn i zawiera 16 rdzeni. Jest to dwa razy więcej niż w A13 Bionic. Nowy układ jest także wyposażony w najnowszy czterordzeniowy procesor graficzny Apple.

Top