• 27 maja 2024

Robienie zdjęć z użyciem smartfonów stało się bardzo powszechne. Jakość fotografii z nawet przeciętnych modeli potrafi być na tyle dobra, że wielu ludzi rezygnuje z klasycznych cyfrowych aparatów fotograficznych do zastosowań domowych. Smartfony z najlepszym aparatem jakością zdjęć potrafią przewyższać niejedną cyfrówkę. Doskonała matryca, jasny obiektyw lub ich zespół, stabilizacja i szybki dokładny autofokus, wysoka rozdzielczość i zaawansowane algorytmy przetwarzania obrazu sprawiają, że zdjęcia są bogate w detale, z dobrą głębią ostrości.

Możliwość zapisywania w formacie surowym zdjęć daje duży potencjał ich późniejszej obróbki bez strat wynikających z algorytmów kompresji. Tryby manualne wykonywania fotografii doceniają pasjonaci. Ważna jest również jakość filmów nagrywanych przez aparaty, gdyż tworzenie materiałów video w jakości 4K, z użyciem smartfonów to także standard w dzisiejszych czasach. Na dobry aparat w smartfonie wpływ ma także wydajna lampa błyskowa, szybka i obszerna pamięć do zapisywania zdjęć z możliwością rozszerzenia o karty pamięci. W wielu wypadkach o dobrej współpracy wszystkich elementów decyduje doskonałe oprogramowanie bogate w różne tryby fotografowania.

Ranking smartfonów z najlepszym aparatem 2020r.

Poniżej znajduje się TOP5 smartfonów do robienia zdjęć na 2020 rok. Zobacz, co zadecydowało o wyborze tych modeli i co wyróżnia najlepsze aparaty w topowych smartfonach.

Huawei P40 Pro

Model uznawany za króla zaawansowanych fotosmartfonów, jakością zdjęć wygrywa w wielu obiektywnych testach. Na wyposażeniu zespół 3 obiektywów Leica oraz ToF 3D.  Wśród nich doskonały obiektyw ultraszerokokątny odpowiadający 18 mm, f/1.8 o rozdzielczości 40 Mpix. Fotografie JPEG powstają w wyniku stosowania technologii Quad Pixel. Główny aparat ma rozdzielczość 50 Mpix oraz doskonałą jasność obiektywu f/1.9, ekwiwalent ogniskowej 27 mm. Umożliwia wykonywanie fotografii również w formacie surowym RAW/DNG, cechuje go doskonała dynamika, szczegółowość, wierne oddanie kolorów i trafna ostrość. W smartfonie znajduje się też teleobiektyw z funkcją makro odpowiadający ogniskowej 125 mm - optyczny zoom x5, z możliwością zastosowania efektywnego zooma hybrydowego. Przedni aparat z sensorem 32 Mpix i dobrym autofokusem doskonale radzi sobie w różnych warunkach oświetleniowych. Lampa błyskowa dwukolorowa LED wraz z zaawansowanym, stale uaktualnianym oprogramowaniem decydują o doskonałej jakości ujęć w niemalże każdych warunkach.

Samsung Galaxy S10 Lite

Choć nie jest to model flagowy Samsunga, zaskakuje doskonałą jakością aparatu. To trzy obiektywy na wyspie: 48 Mpix matryca główna ze światłem f/2.0, 12 Mpix szerokokątny obiektyw z jasnością f/2.2 oraz 5 Mpix obiektyw do zdjęć makro, bez funkcji teleobiektywu. Doskonała stabilizacja obrazu Super Steady OIS sprawia, że główny aparat w trybie automatycznym lub nocnym spisuje się ponadprzeciętnie. Przedni aparat to 32 Mpix f/2,2 również z optyczną stabilizacją obrazu, wykonujący ostre i szczegółowe ujęcia. Całości dopełnia dopracowane oprogramowanie aparatu, dobre parametry smartfona oraz przednia i tylna pojedyncza dioda doświetlająca. Funkcjonalny fotosmartfon w atrakcyjnej cenie.

Xiaomi Mi Note 10

Fotosmartfon od Xiaomi określany jest mianem fotograficznego tytana. Wszystko to z powodu zestawu pięciu tylnych aparatów, w tym aparatu głównego z matrycą liczącą aż 108 Mpix. Matryca ma wielkość fizyczną 1/1,33″ i jasny obiektyw f/1,69 z pięciokrotnym zoomem optycznym. Czteroosiowa optyczna stabilizacja obrazu OIS oraz tryb automatyczny optymalizujący jakość zdjęć zapewnia nieporuszone, doskonałej jakości fotografie. Uzupełnieniem są aparaty do zadań specjalnych - ultraszerokokątny z kątem widzenia blisko 120 stopni  i 20 Mpix matrycą, f/2,2, teleobiektyw ze stabilizacją czteroosiową i zoomem hybrydowym x10, cyfrowym x50, f/2,0, a także zestaw dedykowany do portretów 12 Mpix, f/2,0 wyposażony w dwukrotny zoom optyczny oraz niewielki aparat macro 2 Mpix. Doświetlenie zapewnia dwukolorowa lampa LED 2x2 diody. Uzupełnieniem jest dobry przedni aparat 32 Mpix. 

Samsung Galaxy S10e

Tańsza, ale doskonale spisująca się wersja smartfona od Samsunga. Mimo iż liczby wyglądają skromnie - dwa aparaty szerokokątne z tyłu, główny 26 mm z 12 MPix matrycą i przysłoną f/1.5 lub f/2.4, oraz 12 mm 16 Mpix z możliwością zapisu do RAW/DNG, to umiejętnie wykonane zdjęcia potrafią zaskoczyć. Główny aparat ma stabilizację obrazu zarówno optyczną, jak i elektroniczną oraz szybki autofokus. Jasny obiektyw z regulowaną przysłoną stwarza szerokie możliwości. Aplikacja domyślna aparatu ma dodatkowo tryb Pro, w którym większość parametrów, w tym czas ekspozycji czy ISO można ustawiać ręcznie. Pozwala to na zaawansowaną dalszą obróbkę. Zestaw aparatów uzupełnia przedni 10 Mpix.

Apple iPhone 11 Pro

Profesjonalny i dosyć kosztowy iPhone 11 w wersji Pro został wyposażony w trzy tylne aparaty umieszczone na wyspie. Uzupełnia je dopracowana aplikacja z szeregiem przydatnych funkcji. Mimo iż aparaty mają zaledwie po 12 Mpix, doskonale radzą sobie w różnych warunkach. Główny standardowy 26 mm z przysłoną  f/1.8 wyposażono w optyczną stabilizację. Szerokokątny FoV ma zakres widzenia 120°, ogniskową 13 mm z przysłoną f/2.4. Teleobiektyw to ogniskowa 52 mm z przysłoną f/2.0 i OIS oraz dwukrotnym bezstratnym zoomem optycznym. Całość pozwala na uniwersalne zastosowania i wykonywanie bogatych w detale fotografii, również w gorszych warunkach oświetleniowych.

Podsumowanie

O jakości aparatu w fotosmartfonach decyduje wiele czynników, nie tylko ilość megapikseli matrycy. Wybrane propozycje na 2020 rok cechują się czasem mocno zróżnicowanymi parametrami, jednak łączy je doskonały efekt końcowy fotografii. Wśród nich każdy jest w stanie znaleźć smartfon z idealnym dla siebie aparatem.

 

Top