• 22 czerwca 2024

Android OS w smartfonach - zalety

Jak szybko system operacyjny Android odniósł sukces na rynku elektroniki i "wypchnął" konkurentów w tej dziedzinie! "Smartfony z Androidem" nie brzmi jak nazwa marki jednej dużej korporacji, ale jest to technologia na szeroką skalę, dzięki której działa zdecydowana większość smartfonów. 

W czym tkwi tajemnica atrakcyjności i sukcesu systemu dla nas, nowoczesnych użytkowników, dla których został stworzony?  

O POWSTANIU I PRZYCZYNACH SUKCESU SYSTEMU

Android to przenośny system operacyjny, który został stworzony do obsługi szerokiej gamy elektroniki, takiej jak tablety, e-booki, telewizory, odtwarzacze cyfrowe, zegarki na rękę, smartfony z androidem i wiele innych gadżetów. Pojawił się u zarania rozwoju urządzeń elektronicznych, wykazując się doskonałymi możliwościami, technologią i innowacyjnością, dużą szybkością rozwoju, dzięki czemu znacznie wyprzedził swoich konkurentów i do dziś pozostaje wiodącą platformą do obsługi smartfonów. System oparty jest na jądrze Linux firmy Android Inc. i jest systemem operacyjnym typu open source, co pozwala na tworzenie i instalowanie wszelkiego rodzaju programów na urządzenia od różnych deweloperów. To właśnie otwarty kod źródłowy sprawia, że platforma jest "elastyczna" i popularna. Następnie prawa do Android OS zostały zakupione przez Google, kontynuując pomyślny rozwój systemu operacyjnego. Obecnie Android jest wiodącym systemem operacyjnym, szczególnie dla urządzeń mobilnych, z których 2/3 działa pod jego kontrolą.

WIĘCEJ O DOSTOSOWYWANIU

Dostosowanie lub otwartość systemu operacyjnego otwiera nieograniczone możliwości w jego użytkowaniu. Każdy użytkownik, który rozumie technologię na poziomie eksperckim, może zmienić wewnętrzne funkcjonowanie swojego telefonu z systemem Android nie do poznania, w zależności od swoich potrzeb.  

W dużej mierze dzięki dostosowaniu, Android osiągnął mega popularność, jego elastyczność nigdy nie przestaje otwierać nowych horyzontów dla wykwalifikowanych programistów. Dlatego też system operacyjny pozostaje tak pożądanym produktem dla innych producentów do tworzenia swoich produktów.

KORZYŚCI Z GOOGLE

Jeszcze na początku lat 2000 doszło do ciekawej transakcji - Google nabyło prawa do systemu operacyjnego Android. Po latach można stwierdzić, jak naprawdę udany i ważny był to zakup. Główną zaletą implementacji Google jest pełna integracja systemu operacyjnego z wszystkimi usługami Google. Po włączeniu Android smartfony są natychmiast identyfikowane pod ich konta Gmail, tj. użytkownik musi wprowadzić (lub utworzyć) własną skrzynkę e-mail G-mail, jest to konieczne, aby uzyskać dostęp do usług systemu, który jest niesamowity zestaw. Oczywiście w pierwszej kolejności użytkownik uzyskuje dostęp do swojej poczty, pamięci masowej w chmurze Google Drive, sieci społecznościowej Google+ itp.  Przy okazji, usługa nawigacji Google sprawdziła się bardzo dobrze, domyślnie mapy Google są już załadowane do wszystkich smartfonów z systemem Android i są gotowe do jazdy lub tras pieszych.

 
DOSTĘP DO RYNKU GOOGLE PLAY 

Popularność mobilnej wersji systemu operacyjnego wynika m.in. z nieograniczonego dostępu do pobierania różnorodnych programów. Sklep internetowy Google zawiera niewiarygodną ilość aplikacji - żaden inny system nie tworzy tylu programów co Android.

Google Play pozwala na pobranie na telefon wszystkiego, czego dusza zapragnie - wszelkich aplikacji, gier, widgetów, menedżerów plików, edytorów tekstu bez użycia komputera. Piękno korzystania z Google Play polega na tym, że większość programów jest oferowana użytkownikowi całkowicie za darmo. 

WIELOZADANIOWOŚĆ SYSTEMU 

Telefon z Androidem jest tak zaprojektowany, że nawet praca kilku programów nie zakłóci stabilnej pracy systemu. Z tym kopekiem poradzi sobie każde urządzenie na systemie operacyjnym Android, nie posiadające cech flagowca. Oczywiście, konieczne jest, aby wziąć pod uwagę parametry techniczne urządzenia mobilnego, takich jak rdzenie, na przykład, osiem rdzeni byłoby preferowane dla lepszego wskaźnika szybkości uruchamiania wielu aplikacji jednocześnie, niemniej jednak, z Android OS pracować płynnie i gładko. Przy okazji, telefony Highscreen działają na systemie Android. 

DOSTĘPNOŚĆ DLA OGÓŁU SPOŁECZEŃSTWA

Jak to się dzieje, i to jest bardzo szczęśliwy, rynek jest wypełniony ogromną liczbą urządzeń z najbardziej zróżnicowanych cech w rozsądnej cenie. Co ważne, sam system operacyjny Android będzie taki sam w wersji budżetowej za 50-100 dolarów, jak i w wersji flagowej za 500-1000 dolarów. A ostra konkurencja zmusza producentów do produkcji coraz bardziej zaawansowanych wariantów, które powoli "wypychają" flagowe smartfony z Androidem "do mas" i czynią je bardziej dostępnymi dla szerokiego grona konsumentów.

 

Top