• 1 grudnia 2023

Wraz z rosnącą liczbą złośliwego oprogramowania na Androida, nie masz nic do stracenia instalując aplikację antywirusową na Androida. Pozwól, aby Michael Kassner pomógł Ci wybrać odpowiednią dla Ciebie.

W zależności od tego, po której stronie płotu stoisz, Androidowe aplikacje antywirusowe (AV) są stratą czasu lub są absolutnie konieczne. Wolę błąd po stronie ostrożności, zwłaszcza gdy to nic nie kosztuje.

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego mówię, że nie ma żadnych kosztów, to dlatego, że niezależne instytucje testujące, w tym AV-TEST GmbH, twierdzą, że jest niewielka różnica między płatnymi i bezpłatnymi wersjami aplikacji AV na Androida, jeśli chodzi o ich zdolność do lokalizowania złośliwego oprogramowania na urządzeniach mobilnych.

AV-TEST może tak powiedzieć, ponieważ co cztery miesiące zaokrąglają wszystkie główne aplikacje AV na Androida i poddają je próbom. Od jakiegoś czasu ich testy wykazały, że obie wersje działają równie dobrze przy ochronie urządzeń mobilnych. Płatne wersje są takie ze względu na dodatkowe funkcje, takie jak tworzenie kopii zapasowych danych, lokalizowanie urządzeń i blokowanie skradzionych telefonów.

Problemy z wydajnością

Skąd wiesz, że zostałeś zhakowany?

Obejrzyj na żywo atak sieciowy z obu stron, gdzie włamiemy się do sieci i zobaczysz akcję z pierwszej ręki. Wykorzystane zostaną zasady zarówno CompTIA PenTest+ jak i CySA+. Nauczysz się:

5 faz ataku

Jak rozpoznać IOC (wskaźniki kompromitacji)
Perspektywy zespołu czerwonego i niebieskiego

Obejrzyj teraz i naucz się chronić swoją firmę.
Filmy dostarczone przez ITPro.TV
Kolejnym punktem kontrowersji, o którym często czytam, jest "Aplikacje AV na Androida wpływają na wydajność". Nie według AV-TEST, a ich inżynierowie monitorują wydajność urządzeń podczas testów w następujących kategoriach: żywotność baterii, szybkość przetwarzania i poziom ruchu RF. 

Spośród wszystkich testowanych aplikacji, tylko dwie nie miały czystego konta: jedna z nich powodowała nienormalne zużycie baterii, a jedna generowała zbyt duży ruch.

Tak więc, mam nadzieję, że teraz jesteś przekonany, że nie ma nic do stracenia, instalując aplikację Android AV na swoim urządzeniu mobilnym. Pozostaje tylko wybrać, którą z nich wybrać.

Która aplikacja jest odpowiednia dla mnie?
W podjęciu decyzji, którą z darmowych aplikacji wybrać, może pomóc AV-TEST. Wyniki testu przeprowadzonego przez firmę w listopadzie-grudniu 2013 r. porównują 28 najpopularniejszych aplikacji AV dla Androida, oceniając każdą z nich pod względem użyteczności i jakości ochrony. Jedną z aplikacji AV, której dziwnie brakuje jest Lookout. Wysłałem do AV-TEST e-mail z pytaniem dlaczego, ponieważ Lookout jest prawdopodobnie jedną z trzech najpopularniejszych aplikacji AV na Androida (patrz aktualizacja poniżej).

Dla tych, którzy zainstalowali aplikację AV lub zastanawiają się nad nią, musimy przyjrzeć się dziwactwu w systemie operacyjnym Android i temu, jak wpływa ono na aplikacje AV.

wirus kradzież haker

Aplikacje AV Androida nie są jak oprogramowanie AV Windows

Wiele osób wychodzi z założenia, że aplikacje AV dla Androida działają tak samo jak oprogramowanie AV dla Windows, i jest to błędne przekonanie, które musimy wyjaśnić. Ale najpierw podobieństwa: podobnie jak oprogramowanie AV dla systemu Windows, aplikacje AV dla Androida blokują adresy URL, skanują pobierane pliki w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania i identyfikują złośliwe oprogramowanie zainstalowane na urządzeniach mobilnych.

Teraz różnica: nie oczekuj, że aplikacje AV dla Androida będą usuwać złośliwe oprogramowanie lub umieszczać je w kwarantannie. Aplikacje AV na Androida nie mogą tego zrobić. Android, system operacyjny, traktuje złośliwe oprogramowanie jak każdą inną aplikację, izolując je za pomocą procesu zwanego sandboxingiem.

Oznacza to, że użytkownik musi usunąć złośliwe oprogramowanie ręcznie, najpierw lokalizując je w sekcji Aplikacje w Menedżerze systemu urządzenia, a następnie otwierając stronę statystyk złośliwej aplikacji i stukając przycisk Odinstaluj (rysunek B).

Wniosek końcowy

Pamiętaj, aby odinstalować każdą aplikację, którą aplikacja Android AV uzna za złośliwe oprogramowanie. Jeśli nie zostanie ona usunięta, złośliwa aplikacja będzie nadal działać, niezależnie od tego, że aplikacja AV jest świadoma zainstalowanego złośliwego oprogramowania. 

Aktualizacja: Andreas Marx, dyrektor generalny AV-TEST GmbH, odpowiedział na mój e-mail w wyznaczonym terminie. Pozwolę mu wyjaśnić, dlaczego Lookout nie został przetestowany: 
"Lookout poprosił o rezygnację z udziału w tym konkretnym teście. Nie jestem do końca pewien powodów, np. czy mieli problemy z naszymi testami, procedurami testowymi lub doborem próbek, czy też przygotowują nowy produkt i chcą ponownie dołączyć do badania po jego udostępnieniu."
Marks zawarł również zachętę (rysunek C) dla tych, którzy nadal nie są przekonani, że aplikacje AV na Androida są ważne

Liczba złośliwego oprogramowania na Androida.

Tylko w 2013 roku AV-TEST zarejestrował 1,5 miliona próbek złośliwego oprogramowania związanego z Androidem, zwiększając tym samym całkowitą liczbę do 1,8 miliona. W listopadzie 2013 roku AV-TEST otrzymywał 6 000 nowych próbek dziennie. 

Jakiej aplikacji AV używasz na swoim urządzeniu z systemem Android? Podziel się swoimi doświadczeniami w wątku dyskusyjnym poniżej.

 

Top