• 1 grudnia 2023

Apple czy Android? Tani czy premium? Dowiedz się, jak wybrać odpowiedni telefon, uzyskać najlepszą ofertę i które marki są najbardziej niezawodne.  Świetny telefon komórkowy zajmie miejsce Twojego aparatu, będzie Cię informował i bawił w podróży, a po powrocie do domu zostawi Ci wystarczającą ilość baterii. Ale nie jest łatwo znaleźć model, który może odnieść sukces pod każdym względem. Przy rosnących cenach i większym wyborze niż kiedykolwiek wcześniej, ważne jest, aby mądrze wydawać pieniądze na telefon, który będzie trwał.  Przeczytaj nasz szczegółowy przewodnik po poradach dotyczących wyboru odpowiedniego systemu operacyjnego, marki i dodatkowych funkcji, z których będziesz naprawdę korzystać.

Ile muszę wydać na telefon komórkowy? 

Możesz wydać na smartfona wszystko, od około 15 do ponad 1000 funtów. Praca z naszymi najważniejszymi funkcjami jest jedną z kluczowych decyzji, która decyduje o tym, ile powinieneś wydać. Telefony Premium Jeśli chcesz mieć model premium z najwyższej półki, taki jak Apple, Samsung lub Huawei, oczekujesz wgniecenia co najmniej 700 funtów na swoim koncie bankowym. Telefony z tej serii są zazwyczaj wyposażone w duże ekrany, konstrukcje premium i wszystkie najnowsze funkcje - takie jak rozpoznawanie twarzy, szybkie ładowanie, ładowanie bezprzewodowe i wodoodporność. Kluczową zaletą telefonów premium jest często aparat fotograficzny. Dzięki wielu modelom wyposażonym obecnie w wiele obiektywów - w tym teleobiektywy i ultraszerokokątne - można robić naprawdę imponujące zdjęcia z tymi wysokiej klasy modelami. Dowiedz się więcej o najwyższej klasy telefonach komórkowych.

Telefony średniego zasięgu Jeśli fotografia w smartfonie nie jest priorytetem i można żyć bez najnowszych projektów, krok w dół do rynku średniego zasięgu może zaoszczędzić pakiet. Wciąż można tu znaleźć niezwykle sprawne telefony z dobrymi ekranami, żywotnością baterii i szeregiem przydatnych funkcji - w rzeczywistości niektóre z nich przewyższają znacznie droższe modele w naszych testach. Spodziewaj się, że wydasz od 200 do 400 funtów na dobry telefon komórkowy średniej klasy. Telefony niskobudżetowe Zakupy na tańszym końcu rynku telefonów komórkowych są trudniejsze - w cenie poniżej 200 funtów znajduje się szereg kolesi, których najlepiej unikać, ale na szczęście niektóre dobre modele też. Można się spodziewać tańszej konstrukcji i bardziej podstawowych wzorów w tym przedziale cenowym, ale żywotność baterii może być nadal bardzo dobry i widzieliśmy kilka przyzwoitych aparatów fotograficznych też. Przeczytaj nasz przewodnik po najlepszych tanich telefonach komórkowych, aby dowiedzieć się więcej. Ostatecznie nie ma żadnych gwarancji w żadnym punkcie cenowym - znaleźliśmy Best Buys, który kosztuje około 300 funtów i drogie telefony, które schlebiają oszukiwać, więc przeczytaj wiele recenzji przed zakupem, aby uniknąć rozczarowania. 

iOS czy Android: który system operacyjny jest najlepszy? 

System operacyjny (OS) to oprogramowanie, które zasila Twój telefon. Kształtuje on, jak wygląda interfejs telefonu i jakie aplikacje może uruchamiać, a także odgrywa dużą rolę w tym, jak łatwy jest w użyciu. Istnieją dwa główne odtwarzacze do wyboru: iOS (Apple iPhones) i Android.

Android jest zaprojektowany przez Google i jest używany przez wielu producentów, od większych marek, takich jak Samsung, Huawei i Motorola do rozwijających się marek, takich jak OnePlus i Honor. Android wygląda i zachowuje się nieco inaczej w zależności od tego, kto produkuje słuchawkę smartphone, ale podstawy są w zasadzie takie same. Zalety Na ogół jest łatwy w obsłudze, niezwykle konfigurowalny i zapewnia dostęp do szerokiej gamy aplikacji, gier i rozrywki dostępnych w sklepie Google Play. Istnieje również wiele telefonów z systemem Android do wyboru z dowolnego budżetu. Wady W przeszłości, Android był nieco bardziej podatny na atak niż telefony Apple. Teraz jednak zaczyna się to zmieniać - Google kładzie większy nacisk na sprawdzanie aplikacji w sklepie z aplikacjami i łatanie dziur w zabezpieczeniach, zanim zostaną one wydane. Czasami producenci i dostawcy sieci mogą być powolni w publikowaniu aktualizacji Androida dla użytkowników.

Apple iOS Wszystkie iPhone'y używają systemu iOS i, w przeciwieństwie do Androida, doświadczenia z korzystania z systemu operacyjnego są zasadniczo podobne, niezależnie od tego, jaki iPhone kupisz. Nowe aktualizacje iOS są wydawane co roku, ale niektóre starsze iPhony mogą być w stanie uruchomić tylko starsze wersje - na przykład, tylko iPhony z i włącznie z iPhone 5s mogą uruchomić iOS 11. Jeśli Twój iPhone nie jest kompatybilny, przegapisz niektóre z najnowszych aplikacji, funkcji i poprawek zabezpieczeń wprowadzonych przez Apple. Zalety Jest łatwy w użyciu i szybki w nauce, nawet jeśli nie korzystałeś wcześniej ze smartphone'a. Zapewnia dostęp do dobrze zaopatrzonego sklepu Apple z aplikacjami - w którym aplikacje są sprawdzane przed premierą, dzięki czemu możesz mieć pewność, że są bezpieczne w użyciu. Konsumpcja iPhone'ów Apple iPhones jest droga. Jeśli jednak nie masz obsesji na punkcie posiadania najnowszych technologii, tańsze oferty znajdziesz w starszych telefonach. Apple iPhone'y nie są też wyposażone w gniazdo kart micro-SD, więc musisz ostrożnie dobrać pojemność pamięci, aby nie zabrakło miejsca na aplikację, muzykę i kolekcję zdjęć.

Jaki rozmiar telefonu powinienem kupić? 

Smartfony są coraz większe, a najnowsze modele high-end mierzą od 5,5 do 6 cali lub więcej. Podczas gdy większe telefony świetnie nadają się do oglądania filmów i przeglądania stron internetowych, nie wszystkim będą odpowiadać. Niektórzy uważają je za zbyt duże i niewygodne do trzymania, i wolą model, którego można wygodnie używać jedną ręką. Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, który rozmiar telefonu jest odpowiedni dla Ciebie, jest spróbować trzymać kilka w sklepie. Jeśli chcesz mieć coś, co łatwiej wślizgnie się do kieszeni lub torby, wybierz 4-5-calowy telefon. Zwróć również uwagę na fizyczne wymiary telefonu. Rozmiary ekranu są dostępne w różnych proporcjach, a różne telefony mają różne rozmiary ramek. Telefon z 6-calowym ekranem może być ostatecznie mniejszy niż ten z 5,5-calowym ekranem. Czy powinienem kupić telefon na zamówienie czy Sim-free?  To jest kluczowa decyzja o zakupie. Kuszące może być wybranie niższej opłaty miesięcznej zamiast płacenia za nowy telefon, ale w dłuższej perspektywie może to kosztować więcej. Skorzystaj z naszego kalkulatora umów telefonicznych, aby znaleźć najlepszy sposób na zakup.

Mam kupić używany telefon?

Możliwe, że nie. Jednym ze sposobów na uzyskanie dobrej zniżki na telefon jest kupno używanego lub odnowionego modelu - zazwyczaj jest to telefon, który został użyty, ale przywrócony do stanu "jak nowy", lub oceniony na określonym poziomie jakości. Rynek telefonów z drugiej ręki jest popularny, ale trzeba uważać na to, co się kupuje. Przeczytaj więcej w naszym przewodniku po zakupie używanego lub odnowionego telefonu komórkowego. Gdzie mogę znaleźć najlepsze oferty na telefony komórkowe? Często znajdziesz oferty na telefony komórkowe po obniżonej cenie, zarówno te bez Sima (kiedy kupujesz telefon od razu i kupujesz Sima osobno), jak i po umowie, kiedy nie ma ich już od jakiegoś czasu. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy następca tego modelu telefonu został już wypuszczony na rynek.  Zazwyczaj w Internecie można znaleźć najlepsze oferty - sklepy takie jak Amazon, Currys PC World i John Lewis regularnie oferują zniżki na starsze telefony, a na eBay'u można też sprawdzić renomowane firmy. Jeśli nie jesteś otwarty na zakup używanego lub odnowionego telefonu, upewnij się, że kupowany model jest zupełnie nowy, najlepiej w oryginalnym, nieotwartym pudełku. 

Top