• 1 grudnia 2023

Czy kupić smartfon z góry, czy kupić telefon na planie i spłacić go z czasem? Odpowiedź brzmi - to zależy od tego, co chcesz kupić. Sprawdź obie opcje i zdecyduj, co jest dla Ciebie odpowiednie.

Płacenie z góry może na dłuższą metę przynieść ci spore oszczędności, więc jeśli cię na to stać, to na pewno warto to rozważyć.
Ale jeśli płatność z góry nie jest opcją, istnieje wiele opcji planów taryfowych na abonament.
Jeśli wybierzesz opcję planu telefonicznego, kwota, którą ostatecznie zapłacisz, będzie się różnić w zależności od indywidualnej umowy i sposobu korzystania z telefonu.

Systemy operacyjne dla smartfonów

System operacyjny telefonu (OS) jest tym, który włączy lub wyłączy telefon (i ewentualnie Ciebie). Istnieją trzy opcje do wyboru:

Apple iPhone OS (iOS)

Jeśli masz już, lub planujesz kupić, inne urządzenia firmy Apple, takie jak tablet iPad, laptop Macbook lub komputer stacjonarny, to iPhone z systemem iOS byłby dobrym wyborem.

Jeśli lubisz niezawodną samość bez niespodzianek i solidną kompatybilność z dobrą gamą urządzeń, to należy rozważyć iPhone przy użyciu iOS, choć płacisz wysoką cenę. 
System operacyjny laptopa Apple i stacjonarnych urządzeń komputerowych ewoluuje w podobny wygląd i czuć do iPhone'a, więc należy być wygodne przenoszenie z jednego urządzenia do drugiego bez konieczności wydania niczego.
Jeśli rozważasz zakup Apple Watch, to potrzebujesz iPhone'a, ponieważ Apple Watch nie będzie działać z żadnym innym smartfonem.

Google Android 

Google Android jest otwartą platformą, co oznacza, że każda firma może tworzyć aplikacje dla inteligentnych urządzeń, które korzystają z systemu operacyjnego Android. Można ją znaleźć wszędzie, od smartfonów, przez telewizory, po lodówki i samochody.

Jeśli chcesz dostosować swoje mobilne doświadczenie i chcesz pracować z najnowszymi urządzeniami technicznymi, jak tylko wyjdą, to Android smartphone jest najlepszym rozwiązaniem.

Jednak otwarty charakter tego systemu operacyjnego oznacza również, że nie ma tej samej "identyczności" w wyglądzie i odczuciu w porównaniu z zamkniętym środowiskiem Apple iOS.

Najnowsze smartfony z systemem Android są produkowane przez firmy, które wprowadzają swoje własne elementy wyglądu i odczuć. Możesz więc być fanem telefonów LG lub Huawei i nie przepadasz za telefonami Samsung lub Oppo, mimo że wszystkie te modele działają na tym samym systemie operacyjnym.
System operacyjny Windows Phone (koniec żywotności)
CHOICE nie może polecić telefonu z systemem Windows Phone, ponieważ po prostu nie otrzymuje wsparcia od programistów aplikacji, nawet jeśli nadal możesz znaleźć słuchawkę.

Co jeśli użyję internetu w telefonie?

Jeśli zamiast laptopa sięgasz po telefon, aby sprawdzić najnowsze recenzje WYBORU, potrzebujesz dobrej przeglądarki internetowej w swoim smartfonie. Jeśli dużo przeglądasz, oglądasz sporą ilość filmów z YouTube lub chcesz edytować swoje zdjęcia przed udostępnieniem ich online, wtedy rozmiar ekranu (ponad 5 cali) i rozdzielczość (co najmniej HD) będą również ważnymi czynnikami dla Twojego telefonu.

Odbiór i pokrycie

Uzyskanie sygnału sieciowego pozostaje kluczowym czynnikiem w codziennym użytkowaniu smartfona, chociaż coraz więcej z nas korzysta z hotspotów i obszarów Wi-Fi do komunikacji za pośrednictwem sieci społecznościowych. Ale jeśli nadal korzystasz ze swojego smartfonu do wykonywania połączeń telefonicznych lub chcesz zerwać połączenie online z hotspotem Wi-Fi, potrzebujesz dobrego odbioru.

4G, znany również jako LTE (Long Term Evolution), jest bezprzewodowym standardem umożliwiającym uzyskanie szybszej wydajności online z Twojego telefonu komórkowego.
Zasięg 4G poprawia się i w połączeniu z najnowszymi sieciami 5G zapewnia jeszcze większą przepustowość.
Główni operatorzy, tacy jak Vodafone, Optus i Telstra, zapewnią większą wydajność na większym obszarze w ciągu najbliższych kilku lat.
Przed zakupem kolejnego smartfonu upewnij się, że jest on zoptymalizowany dla Twojej sieci komórkowej. Aby sytuacja była jasna przy zakupie telefonu, upewnij się u sprzedawcy, że telefon obsługuje częstotliwość 850MHz, jeśli jesteś z Telstra lub 900MHz, jeśli jesteś z Optus lub Vodafone.

Jakość kamery w smartfonie

O jakości obrazu i nagrań wideo decyduje nie tylko rozdzielczość Twojego smartfonu, ale także możliwość uzyskania dobrego obrazu w różnych sytuacjach oświetleniowych. 

Jeśli używasz telefonu jako aparatu fotograficznego, możesz poszukać modelu z dedykowanym przyciskiem aparatu, zamiast polować przez system menu, aby uchwycić idealne selfie.

Lampa błyskowa LED może być również bardzo przydatna, gdy robisz zdjęcie za pomocą telefonu komórkowego, zwłaszcza gdy dostępne światło nie jest zbyt dobre. 
A jeśli szukasz telefonu z aparatem skierowanym przodem do kierunku jazdy, możesz używać go również do prowadzenia rozmów wideo. Znacznie ułatwia to również autodiagnostykę. Sprawdź wynik z kamery selfie, która skupia się na wydajności przedniego obiektywu wbudowanego w ekran, a nie głównego aparatu.

Żywotność baterii

Wszyscy użytkownicy smartfonów uważają, że niemożność korzystania ze smartphone'a przez okres dłuższy niż jeden dzień jest frustrująca. Należy jednak pamiętać, że zwiększona funkcjonalność smartfonu z dużym ekranem wymaga większej mocy niż zwykły telefon komórkowy z funkcją rozmowy i wysyłania wiadomości tekstowych.

Sprawdź pojemność baterii dla interesującego Cię telefonu i porównaj ją z innym telefonem o podobnej wielkości wyświetlacza.
Generalnie, większa pojemność zapewni dłuższą żywotność baterii.

Inne funkcje, których należy szukać w smartfonie

Szerokopasmowy Adaptacyjny Multi-Rate (WB-AMR): Znana również jako HD Voice, jest to technologia mowy, która sprawia, że jest ona wyraźniejsza i redukuje szumy tła w tym procesie.

Komunikacja bliskiego pola (NFC): Jest to przydatne w transakcjach bezgotówkowych i jako szybki sposób na sparowanie urządzeń z Android smartphone. Kiedy Apple zdecyduje się dołączyć do reszty świata i wprowadzić NFC, użytkownicy iPhone'a będą mogli również kliknąć i połączyć się, a nie tylko stukać i płacić.
Tethering: Jeśli chcesz używać telefonu komórkowego jako modemu Wi-Fi lub Bluetooth, albo jeśli masz sieć WLAN tethering, możesz korzystać z tych samych korzyści co osobisty hotspot, gdzie możesz dzielić się połączeniem internetowym z innymi urządzeniami, takimi jak inne telefony komórkowe lub laptopy. Jest to przydatna funkcja, jeśli masz duży przydział danych i znajdujesz się z dala od normalnego połączenia z siecią domową.

Klawiatura QWERTY: Może być dostępna jako wirtualna klawiatura, która pojawia się na większości ekranów dotykowych smartfonów. Fizyczna klawiatura jest teraz niezwykle rzadka.
Tryb lotu: Jest to bardzo przydatna funkcja, która wyłącza wszystkie aspekty związane z telefonem i siecią komórkową, zamieniając urządzenie w odtwarzacz muzyki lub wideo, dzięki czemu nie ma potrzeby wyłączania go podczas lotu. Większość nowoczesnych smartfonów posiada tę funkcję.
GPS: Podczas gdy większość smartfonów zapewnia wsparcie dla internetowych usług mapowych, takich jak Google Maps, dedykowany chip GPS wykorzystujący aplikację nawigacyjną w trybie offline pozwala na korzystanie z telefonu, aby dowiedzieć się dokładnie, gdzie jesteś, bez konieczności korzystania z sieci komórkowej. Wynik GPS jest obliczany wyłącznie przy użyciu dołączonego oprogramowania. Jeśli posiadasz już telefon Apple iPhone lub Android, możesz przejść do ich sklepu internetowego i kupić samochodową aplikację GPS.

Typ połączenia słuchawkowego: Telefon z wtyczką 2,5 mm lub 3,5 mm pozwala na korzystanie ze standardowego zestawu słuchawek do słuchania muzyki. Niektóre z najnowszych iPhone'ów i smartfonów z systemem Android nie posiadają już gniazda słuchawkowego 3,5 mm, argumentując, że należy używać słuchawek bezprzewodowych. Modele Apple iPhone z iPhone 7, jak również najnowsze telefony komórkowe Google Pixel zmuszają Cię do korzystania z sieci bezprzewodowej lub do podłączenia ulubionej pary słuchawek za pomocą klucza sprzętowego.

Karta pamięci: Telefony komórkowe z gniazdami na karty pamięci mają możliwość rozszerzenia pamięci, aby przechowywać zdjęcia, filmy i muzykę. Zaznacz, aby sprawdzić, jaki dokładnie typ pamięci będziesz potrzebował, ponieważ istnieje kilka różnych opcji.

Top