• 1 grudnia 2023

Dodanie większej ilości pamięci RAM to dla producenta łatwy sposób na poprawienie wyglądu urządzenia. Większa liczba musi oznaczać, że jest lepsze, prawda? Choć to generalnie prawda, znalezienie odpowiedniej ilości pamięci RAM stanowi unikalny problem w świecie smartfonów. Ile jest "wystarczająco dużo"? Krótka odpowiedź jest taka, że należy szukać co najmniej 4GB na telefon. Długa odpowiedź jest nieco bardziej skomplikowana.

Jak działa pamięć RAM

Po pierwsze, krótka notatka na temat tego, jak działa pamięć RAM: RAM, czyli pamięć, jak to się czasami nazywa, to miejsce, w którym telefon przechowuje informacje, gdy z niego nie korzysta, ale może to nastąpić w najbliższej przyszłości. Pamięć RAM jest o wiele szybsza niż pamięć wewnętrzna, którą masz w telefonie, ale nie masz jej tak dużo.

Pomyśl o tym jak o przeniesieniu czegoś z szuflady na biurko. Łatwiej jest chwycić coś, gdy jest w zasięgu ręki, ale nie możesz trzymać wszystkiego na biurku, więc potrzebujesz miejsca do przechowywania przedmiotów, gdy nie są używane.

Powiedzmy, że grasz w grę na swoim telefonie, ale potem dostajesz telefon. Jest duża szansa, że jak tylko skończysz rozmowę, wrócisz do gry. Kiedy odbierzesz połączenie, twój telefon zapisze grę w pamięci. Gdy tylko zakończysz połączenie i ponownie otworzysz grę, powinna ona wyskoczyć z powrotem dokładnie tam, gdzie została przerwana. Nie musisz przeładowywać całej aplikacji, ani tracić postępów w grze. Po prostu tam jest.

Oznacza to, że im więcej rzeczy załadowałeś do pamięci, tym lepiej (telefony z systemem Android nie potrzebują task killer, ponieważ automatycznie zabijają aplikacje, których nie używałeś od jakiegoś czasu). Oznacza to również, że im więcej pamięci masz, tym lepiej.

Czy Twój telefon potrzebuje 8GB pamięci RAM?

iPhone XS i XS Max były pierwszymi telefonami Apple z 4 GB pamięci RAM (tańszy iPhone XR ma 3 GB). W roku, w którym niektóre telefony z systemem Android, takie jak Galaxy Note 9 mogą być skonfigurowane z aż 8 GB pamięci RAM, wydaje się, że stosunkowo mało pamięci RAM, ale to wszystko w jaki sposób go używać.

Apple korzysta z własnych procesorów i ściśle kontroluje swoje oprogramowanie. Choć mogą istnieć wady tego podejścia, wydajność nie jest jedną z nich. W teście head-to-head przeprowadzonym przez PhoneBuff, iPhone XR z 3 GB pamięci RAM został zestawiony z Note 9 z 8 GB, używając mechanicznego ramienia robota do ładowania serii aplikacji i wykonywania podstawowych zadań.

Oba telefony miały za zadanie załadować 16 różnych aplikacji i wykonać kilka podstawowych zadań w jednym "okrążeniu", a następnie ponownie otworzyć aplikacje w odwrotnej kolejności w drugim. Na pierwszym okrążeniu testowano szybkość procesora, a na drugim sprawdzano ile aplikacji jest jeszcze w pamięci, gotowych do powrotu do działania. Ogólnie rzecz biorąc, dwa telefony wiązały się, z zaledwie jedną dziesiątą sekundy pomiędzy nimi. Ale jak?

Właściwe telefony robią więcej z mniejszą ilością

Na początek, iPhone XR jest o wiele szybszy. Był on w stanie załadować aplikacje i wykonywać zadania szybciej niż Notatka 9. Tak więc, nawet gdy musiał zabić aplikację w tle, przeładował ją wystarczająco szybko, aby zrekompensować. Imponujące jest to, że podczas gdy Notatka 9 zachowała w pamięci wszystkie 16 aplikacji, iPhone XR zachował w pamięci 11, w tym wiele gier mobilnych. Nawet z niewielką ilością 3GB, iPhone trzymał swój własny.

Więc, czy 4GB pamięci RAM w iPhone XS i XS Max zmienić rzeczy? Może nie. W późniejszym PhoneBuff test pitting XS przeciwko Pixel 3, który ma również 4GB pamięci RAM, iPhone XS przechowywane 13 aplikacji otwartych w pamięci i zakończone około 8 sekund szybciej niż XR. Tak jest lepiej, ale tylko tak po prostu. iPhone XS pokonał również Pixel 3 w teście o ponad minutę.

Innymi słowy, iPhone może nie mieć dużo pamięci RAM, ale wykorzystuje ją efektywnie. Ultraszybki procesor również ładuje aplikacje i wykonuje zadania na tyle szybko, że możesz nie zauważyć, kiedy aplikacja musi zostać przeładowana od nowa.

Aktualny standard pamięci RAM

Apple ma tę zaletę, że wykonuje tylko kilka telefonów. Android działa na wielu, wielu innych i RAM może uruchomić grę. Dla większości posiadaczy smartfonów, 4GB to dużo. Jednak, jak pokazuje Pixel 3, Twój telefon musi używać go dobrze. W rzeczywistości, Google w grudniu musiał wprowadzić aktualizację, która rozwiązała problem agresywnego zarządzania pamięcią na Pixel 2 i Pixel 3. Jak 9to5Google zauważył w tym czasie, telefony "uniemożliwiłyby uruchomienie niektórych aplikacji jednocześnie. Na przykład, pstryknięcie zdjęcia aparatem fotograficznym zatrzymało dla niektórych użytkowników odtwarzanie dźwięku w tle".

Podsumowując: RAM jest ładny, ale to tylko jeden kawałek układanki ze smartfonem. Inne czynniki są ważniejsze, jeśli chodzi o trwałość i wydajność, w tym baterii, procesora, modemu i aktualizacji oprogramowania od producenta. Wszystko co przekracza 4GB powinno wystarczyć dla wszystkich oprócz najcięższych użytkowników.

Top