• 1 grudnia 2023

Co czyni smartfon "idealnym"? Niektórzy z moich kolegów dziennikarzy i ja zmagaliśmy się z tym pytaniem, i oto co wymyśliliśmy:

Po pierwsze, pewna część "doskonałości" zależy od osoby. Na przykład, kocham klawiatury QWERTY, więc mój osobisty ulubiony telefon to Motorola Droid 4. Większość ludzi może mniej dbać o klawiatury QWERTY.

Można też spędzać dużo czasu na kłótniach o to, który z systemów operacyjnych dla smartfonów jest najlepszy - Android, jeśli o mnie chodzi - ale jak ostatnio zauważył Adrian Kingsley-Hughes w swoim utworze na temat Androida vs. Apple's iOS, dla większości ludzi, przez większość czasu, nie ma znaczącej różnicy w użyteczności pomiędzy dwoma głównymi mobilnymi systemami operacyjnymi . Wiem, wiem, możemy spierać się o zalety jednego systemu operacyjnego nad drugim, dopóki nie wyjdzie słońce i tlen nie zamarznie z powietrza, ale praktycznie rzecz biorąc, większość użytkowników nie jest w stanie powiedzieć różnicy.

Prawdziwe kluczowe pytanie związane z systemem operacyjnym brzmi: "Czy potrzebne aplikacje są dostępne na Twojej platformie?". Jeśli są, to jesteś dobry. Jeśli nie, to kogo obchodzi, jak dobry jest podstawowy system operacyjny?

W dużej dwójce, to naprawdę nie jest problem. Nawet jeśli konkretna aplikacja nie jest dostępna na danej platformie - powiedzmy Adobe Flash na iOS - zazwyczaj jest sposób na dotarcie do jej funkcjonalności. Ale jeśli patrzysz na mniej popularny system operacyjny, taki jak Windows Phone 8 lub Blackberry OS, lub wciąż rozwijających się mobilnych systemów operacyjnych, takich jak Tizen , Firefox OS , lub Ubuntu Phone , to jest to prawdziwy problem.

Możemy również argumentować, aż krowy wrócą do domu, jeśli Samsung Galaxy S4 , iPhone 5 , lub HTC One jest najlepszy telefon.

Ale wiesz co? O tej porze w przyszłym roku, będziemy rozmawiać o tym samym, co w tamtym roku o nowych, gorących telefonach. Sprzęt zawsze ewoluuje. Możemy uznać, że najlepszy smartfon 2014 roku będzie miał lepszy wyświetlacz, szybszy procesor i więcej pamięci niż najlepszy model 2013 roku. Możemy więc pominąć specyfikacje sprzętowe w naszym idealnym telefonie.

Są też pewne rzeczy, których nigdy nie możemy mieć. Jason Perlow, na przykład, życzy sobie telefon, który "jego krewni mogą używać bez wywołania [go] o 7 rano, aby nauczyć ich, jak korzystać z funkcji Mapy Google, aby znaleźć najbliższe Starbucks, ponieważ nigdy nie używał ich drogie, skomplikowane Droid zrobić wszystko, ale wykonywać połączenia i rówieśniczy w Gmailu". Jak powiedziałem mu w tym czasie, szukamy idealnego telefonu, a nie cudownego!

Wreszcie, sam smartphone jest tylko częścią pakietu. Idealny smartfon musi mieć za sobą również doskonałą obsługę lub jest tylko drogim kawałkiem plastiku, szkła i krzemu.

Wszystko co powiedziałem, oto co wymyśliliśmy dla "idealnego" smartfona.

1. POWSZECHNY DOSTĘP

Nie obchodzi nas, czy jesteśmy w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, czy na Ukrainie, chcemy jeden telefon, który będzie współpracował z infrastrukturą komórkową każdego kraju. Jeśli będziemy musieli to zrobić, mając dwa gniazda na karty SIM w naszych telefonach, możemy sobie z tym poradzić. Ale to, co wolelibyśmy mieć, to telefony z wbudowanym Code Division Multiple Access (CDMA) i Global System for Mobiles (GSM).

Tak długo, jak jesteśmy na to gotowi, chcielibyśmy również, aby nasze telefony 4G Long Term Evolution (LTE) używały tych samych pasm częstotliwości. I proszę, nie chcemy nawet słyszeć o technologiach 4G innych niż LTE. WiMAX nigdy tak naprawdę nie wystartował, a T-Mobile? Naprawdę nie chcemy słyszeć nic więcej o Evolved High-Speed Packet Access, czyli HSPA+.

2. ODBLOKOWANE TELEFONY

OK, możemy tolerować bycie zamkniętym na usługi, jeśli sprzedałeś je nam po świetnej cenie z umową. Ale jeśli zapłacimy pełną cenę, powinniśmy być w stanie go odblokować, lub jeszcze lepiej, mieć go odblokowanego w pudełku. Słuchasz, AT&T?

3. WSZYSTKO, CO MOŻEMY SKONSUMOWAĆ

Przestań grać w gry z naszym pasmem. Chcemy nieograniczonej przepustowości. Jeśli będziecie musieli obciążyć nas za to ręką i nogą, jesteśmy gotowi zapłacić. Jasne, daj nam opcje za 2GBs miesięcznie, 5GBs miesięcznie, cokolwiek, ale niektórzy z nas naprawdę potrzebują całej przepustowości, z której możemy korzystać, a operatorzy powinni przynajmniej dać nam taką opcję.

I tak długo, jak mówimy o przepustowości, zrób nam przysługę i przestań nas oskarżać o uwiązanie wi-fi. Słuchajcie, my już płacimy za przepustowość, więc dlaczego przewoźnicy mieliby pobierać dodatkową opłatę tylko dlatego, że decydujemy się na dzielenie się nią z innymi urządzeniami?

4. WYRZUCIĆ SYSTEMOWE APLIKACJE

Jako niezależny pisarz, Tom Geller skomentował to: "Mój nowy telefon z systemem Android ma dosłownie dziesiątki aplikacji, które istnieją tylko po to, by zajmować miejsce i sprzedawać mi gówno". Nie ma oczywistego sposobu na ich usunięcie." Amen, bracie!

Dobra, rozumiemy. Chcesz wycisnąć trochę więcej zysku ze swoich telefonów, więc za opłatą umieszczasz na nim dodatkowe programy. Dobra, ale jeśli to zrobisz, możesz przynajmniej ułatwić nam wyrzucanie rzeczy, których nie chcemy? Proszę?

5. DAJ NAM TELEFONY O WYSOKIM STOPNIU BEZPIECZEŃSTWA

Kiedy przenosimy nasze życie online z komputerów PC na smartfony, potrzebujemy bezpieczeństwa - prawdziwego bezpieczeństwa. Nasze firmy, zwłaszcza te, które dokonały zakupu Bring Your Own Device (BYOD), również potrzebują wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Jak niedawno poinformował Perlow, technologie bezpieczeństwa, które mają to zapewnić, są już dostępne, musimy je tylko wdrożyć - im szybciej, tym lepiej.

Top