• 27 maja 2024

 

Według szacunków globalny rynek odnowionych smartfonów wynosi obecnie około 20 miliardów dolarów i oczekuje się, że do 2025 roku podwoi się o 40 miliardów dolarów. W krajach rozwiniętych takie urządzenia sprzedają 150 milionów sztuk rocznie. Telefony odnowione stanowią zatem około 10% rynku wszystkich smartfonów. Akcesoria GSM tego typu są szczególnie powszechne w USA. Jeden z pięciu smartfonów sprzedanych Amerykanom w 2018 roku został odnowiony.

Co to są telefony odnowione?

Telefony refabrykowane czy telefony powystawowe to oficjalna nazwa każdej elektroniki, która została zwrócona przez poprzedniego właściciela i naprawiona w celu odsprzedaży. Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć, jest to, że takie smartfony nie są nowe, ale to nie znaczy, że w ogóle były używane. Telefony używane obejmują też takie produkty, które były poza pudełkiem przez kilka godzin. Średni okres zwrotu w USA wynosi 30 dni (w zależności od stanu i sklepu; Walmart i Target mają zazwyczaj 90 dni). Tak więc Amerykanin może korzystać z urządzenia przez miesiąc, a następnie, jeśli coś mu się nie spodoba, zwrócić urządzenie do sklepu i odzyskać wszystkie pieniądze. Każdy taki telefon trafia do kategorii telefony używane. Z definicji przywrócone urządzenie powinno działać jak nowe. Może być porysowany (jest to napisane w opisie), ale nic nie powinno wpłynąć na jego pracę. Wszystkie odnowione urządzenia są sprawdzane i testowane przez specjalistów. Jeśli końcowe urządzenie nie działa jak nowe – nie trafia do bezpośredniej sprzedaży.

Telefony używane czy odnowione w Bielsku?

Czy warto kupować telefony odnowione? Odpowiedź na to pytanie jest możliwa, gdy wyjaśnimy sobie, jaka jest różnica między telefonami używanymi i odnowionymi. W pierwszym przypadku oznacza to, że urządzenie nie zostało ponownie sprawdzone ani naprawione, nie udziela się na niego gwarancji (w przypadku przywróconych urządzeń - zazwyczaj sześciomiesięczna gwarancja). Urządzenia z używaną matrycą są sprzedawane znacznie taniej o 30-40%.

Co sprawdzić kupując telefon używany, powystawowy czy refabrykowany w Bielsku?

Standardowy test smartfona po powrocie obejmuje sprawdzenie stanu baterii, a także sprawdzenie działania przycisków i kamer. Sprzedawca ocenia również jakość dźwięku i czas reakcji ekranu oraz to, czy telefon łączy się z Wi-Fi i 3G / 4G. Zgodnie z ustawą o ochronie danych jest on również zobowiązany do usunięcia wszystkich informacji z pamięci wewnętrznej. Niektórzy sprzedawcy odnowionych urządzeń aktualizują również smartfony lub tablety do najnowszej wersji systemu operacyjnego, który na nich działa. Standardowo odnowiony smartfon powinien zostać przetestowany, wyczyszczony (zarówno na zewnątrz, jak i, jeśli to możliwe, wewnątrz). Każda część, która może nie działać, powinna zostać naprawiona lub wymieniona. Najczęściej jest to nieprawidłowe działanie matrycy LCD lub pęknięta obudowa. Gadżety czasami otrzymują nową baterię, chociaż nawet w przypadku starszych smartfonów jest to raczej rzadkie. Wszystkie odnowione smartfony otrzymują ocenę pokazującą ich status. Niestety nie ma tutaj niezależnych standardów. Każdy sklep ma swoje własne oceny.

Top