• 22 czerwca 2024

W tej półce cenowej znajdziemy bardzo wiele urządzeń, które charakteryzują się smukłym i lekkim wyglądem. Dominują obecnie krawędzie, które są zaokrąglone, metalowe ramki, pancerne szkło, które umieszczone jest na przednim oraz tylnym panelu. Obecnie wzornictwo urządzeń jest podobne w wielu modelach, dlatego jeśli ktoś nie chce mieć urządzenia ekstrawaganckiego to większość dostępnych propozycji będzie dla niego atrakcyjna.

Małe różnice jakie mogą się pojawiać dotyczą między innymi tak zwanego notcha. W jednym jest on nieco większy, w innym tylko obejmuje przednią kamerkę. Niektórzy zastosowali także otwór w ekranie i tam montują przedni aparat. Możliwości jest tu sporo.

Część urządzeń otrzymuje płaski ekran, część ma obłości na krawędziach pionowych. Różnice tak naprawdę dotyczą głównie tego jak wygląda aparat główny, ewentualnie ile jest obiektów. W tej cenowej grupie standardem są trzy, czasami pojawiają się już w niektórych urządzeniach cztery aparaty.

W nowym zestawieniu najmniejszy ekran ma urządzenie CAT S60, które otrzymuje 4,7 cala. Wśród innych modeli są takie, które mają przekątną przekraczającą 6 cali. Pojawiają się panoramiczne proporcje i do tego minimalizowana również ramka, co ma zwiększyć komfort obsługi. Wszystkie urządzenia prezentowane mają system Android. Królują tutaj obecnie marki taki jak Huawei. Samsung, OnePlus. Cat oraz marka uleFone wchodzą z pancernymi urządzeniami zaś nowym produktem na naszym rynku jest firma Realme.

Urządzenia za około 3 tysiące złotych – co będzie ważne

Proces, RAM, pamięć

Wydajność takiego urządzenia powinna odpowiadać największym potrzebom. Sprzęt z Androidem do 3 tysięcy ma proces 8 rdzeni marka Snapdragon, Kirin albo Exynox – zazwyczaj najnowszy albo jeden z najnowszych. Wyjątkiem będzie urządzenie uleFone, które otrzymuje procesor od MediaTek. W tym urządzeniu na pierwszym planie jest jednak odporność na warunki.

Jedynie urządzenie CATS60 dostaje 3 GB pamięci RAM. Cała reszta urządzeń ma tutaj przynajmniej 6GB RAM. Dodatkowo urządzenia takie jak OPPO Reno3 i Realme X2 Pro mają po 12 GB RAM. Jeśli chodzi o przestrzeń na dane w tej cenie obecnie znaleźć można 128 GB w większości modeli. Niektóre mogą posiadać 256, w niektórych pojawia się opcja umieszczenia kary pamięci w urządzeniu

Wyświetlacze. Od HD po Full HD+

W smartfonie w tej cenie znajdziemy rozdzielczość FullHD w modelu Cat S60, natomiast pozostałe modele mają urządzenia, które posiadają matrycę AMOLED albo OLED i podziałkę Full HD+. Są to tak naprawdę wysokiej klasy ekrany z głęboką czernią i wyrazistymi kolorami. Ciekawie wygląda również Realme X2Pro, gdzie mamy ekran z odświeżeniem 90Hz.

Aparaty, czyli zdjęcia i wideo

W tej cenie standardem są trzy obiektywy. Obecnie jednak prawdziwym motorem napędowym dla fotografii są algorytmy AI. Tak zwana sztuczna inteligencja, która będzie dokonywać korekty ujęcia w czasie rzeczywistym. Gdy mamy kilka obiektów to tak naprawdę każdy z nich ma inną rolę w momencie wykonywania zdjęcia. Dzięki temu można robić je z bardzo bliska, z oddali, bądź też wykorzystać bardzo szeroki kadr. Te możliwości są tutaj faktycznie zróżnicowane.

Smartfony prezentowane w nowym rankingu nie będą również złe jeśli chodzi o wykonanie selfie. Przednie aparaty mają w większości modelu matrycę 16Mpix i faktycznie są to bardzo dobre kamery do selfie. Telefony do gier i pancerne obudowy nie zrobią tak dobrych portretów, jednak wiadomo że ich przeznaczenie jest inne i naciska na kluczowe elementy również.

Jakie urządzenie będzie najlepsze?

Najlepszy będzie ten sprzęt, który będzie wpisywał się w wymagania. Zdarza się, że zakup tego a nie innego sprzętu związany jest z tym, że mamy przywiązanie do marki. Tak wygląda to np. jeśli chodzi o urządzenie Apple. Podobny schemat pojawia się także w przypadku miłośników marki Samsung czy Huawei. Jeśli ktoś prowadzi bloga, robi dużo zdjęć czy kręci filmy to warto stawiać na model z dobrym aparatem. Jeśli ktoś będzie chciał intensywnie użytkować sprzęt to wybór może paść na modele pancerne, inną opcją będą sprzęty do gier a inną takie, które mają mieć przeznaczenie o charakterze biznesowym.

Proponowane najlepsze urządzenia na drugą połowę 2020 roku.

1. OnePlus 7T

Bardzo wydajny sprzęt z 8GB RAM i baterią, która do 70% ładuje się w półgodziny, ekran AMOLED z przekątną ponad 6,5 cala.

2. Huawei P40

W urządzeniu 8GB ram i 128 GB pamięci. Elegancko się prezentuje trzy obiektywy w tym jeden o matrycy 50Mpix.

3. Huawei P30 Pro

Mimo, że już ma rok to nadal jeden z lepszych sprzętów z doskonałymi aparatami Leica.

4. uleFone Armor 7

Urządzenie pancerne, które otrzymuje moduł płatności, świetną baterię i aparat potrójny z matrycą 48 Mpix.

5. OPPO Reno3 Pro 12/256GB

Wydajne i szybkie urządzenie z bardzo dobrym wyświetlaczem i pojemną materią. Jeden z tych z czterema aparatami.

6. Cat S60 Dual SIM LTE

Pierwsze urządzenie, które rejestruje promieniowanie termiczne. Zanurzenie w wodzie nawet do 5 metrów.

7. Samsung Galaxy Note 10 Lite

Najlepsze podzespoły więc świetnie pracuje, szybkie ładowanie, doskonały ekran z rysikiem. Pamięć można rozbudować do 1TB

Top