• 30 września 2023

Nie ma jednego, właściwego lub prawdziwego sposobu na przeglądanie czegokolwiek, w tym smartfonów. 

Dobra recenzja może być konwersacyjna, porównawcza, krytyczna, może być kombinacją tych trzech lub czymś zupełnie innym. To powiedziawszy, jedna rzecz, że każda dobra recenzja ma wspólne jest poczucie intencji. Niekoniecznie muszą się z tobą zgadzać, ale na koniec dnia, powinny być w stanie powiedzieć, jak się czujesz o produkcie. 

Niezależnie od tego, czy rekomendujesz, ostrzegasz, czy rozszyfrowujesz osobę, która będzie miała największą wartość z danego kawałka technologii, zawsze chcesz przedstawić swój argument w taki sposób, aby pozostawić czytelnika w miejscu, które jest dalekie od dwuznaczności. 

Z tych pomysłów w umyśle, oto spojrzenie na niektóre z pytań i rzeczy, które biorę pod uwagę, gdy piszę recenzje produktów, takich jak Galaxy Z Flip lub Huawei P40 Pro. 

Jak duże znaczenie ma design?

Jeśli wydajesz tyle pieniędzy na smartfon, chcesz, aby wyglądał dobrze i był równie dobry w dotyku, co w wyglądzie. Design może wydawać się bardziej subiektywny niż inne aspekty smartfonu, ale w rzeczywistości to wszystko jest subiektywne. Nikt nie działa z czysto obiektywnego lub neutralnego punktu widzenia, a kiedy wszystko jest powiedziane i zrobione, recenzja jest tylko opinią. 

Jest to świadomy jeden, ale opinia niemniej jednak. Fizyczny projekt telefonu, takiego jak Google Pixel 4 lub iPhone 11 Pro ma znaczenie, ponieważ ustawia fundament dla tego, jak się czujesz o wszystkim innym. Jest to dosłownie pierwsza rzecz, którą napotykasz po rozpakowaniu smartfona i jeśli twój instynkt jest taki, że nie lubisz go, warto zastanowić się, dlaczego.

Jakie funkcje mają znaczenie?

Jeśli chodzi o smartfony, nie każda funkcja ma takie samo znaczenie. 

Niektórym ludziom bardziej zależy na obecności gniazda słuchawkowego niż na bezprzewodowym ładowaniu czy wodoodporności. Ważne jest, aby w recenzji nie tylko wymienić te cechy, ale także zastanowić się, co one sobą reprezentują.

Kiedy recenzuję smartfon, staram się spojrzeć na kontekst, aby zorientować się, gdzie jest jego miejsce pod względem funkcji. Co takiego ma, czego brakowało jego poprzednikowi? Czy ta zmiana w status quo wiąże się z wyższą ceną, czy też kończy się na dodaniu więcej korzyści do rzeczy? 

Co z konkurencją? Czy Samsung Galaxy A70's in-screen fingerprint sensor jest tak wyjątkowy lub można go znaleźć w innych smartfonach, które zajmują podobny punkt cenowy? Kiedy kupujesz smartphone, jesteś nieuchronnie dokonywania wyboru jednej marki nad innym i podczas gdy znalezienie różnic tych marek może czasami czuć się jak jesteś dzielenie włosa, to jest niezbędny grzech na drodze do znalezienia najlepszego wyniku.

Gdzie są kompromisy lub zastrzeżenia?

Nic nie jest idealne. 

Zawsze jest coś, co mogłoby być lepsze w danym smartfonie. Żadna marka nie może mieć wszystkiego, a po tygodniu lub dwóch korzystania z dowolnego smartfona jako codziennego kierowcy, zaczynasz wyczuwać, gdzie są priorytety, gdzie zastosowano skróty. 

Może bardziej zależało im na czasie pracy na baterii niż na jakości aparatu. Może bardziej zależało im na bezpieczeństwie oprogramowania niż na konstrukcji sprzętu czy feel-factor. Niezależnie od tego, decyzje zawsze są podejmowane, aby nadać priorytet niektórym aspektom doświadczenia smartfonu nad innymi, a kiedy recenzujesz smartfon, identyfikacja tych aspektów jest ważną częścią procesu. 

Jak mierzymy wydajność?

Istnieją dwa aspekty tego, jak podchodzimy do pisania o wydajności smartfonów. 

Pierwszy przychodzi w postaci benchmarków. Zapewniają one względną miarę tego, jak potężny procesor i GPU wewnątrz smartfonu jest i pozwalają określić ilościowo i reprezentować różnicę w mocy procesora oferowanego przez różne urządzenia. Dzięki temu możemy wiedzieć, na pewno, że procesor A12 iPhone'a jest w stanie przewyższyć najnowszy chipset Exynos Samsunga, na przykład.

Jednak benchmarki często tylko naprawdę odzwierciedlają, jak dobre są różne urządzenia w przechodzeniu benchmarków. 

Druga połowa procesu tutaj jest, aby spróbować i przekazać, co regularne doświadczenie korzystania z urządzenia jest rzeczywiście jak. 

Istnieje garść możliwych wyników tutaj. Albo urządzenie jest zbyt wolne, aby codzienne korzystanie z niego było komfortowe, albo wręcz przeciwnie. Ważne jest, aby udokumentować, czy konkretne zadania, takie jak przetwarzanie aparatu lub gry przynoszą wolniejszą wydajność, ale celem końcowym sekcji wydajność recenzji naprawdę jest, aby odpowiedzieć na jedyne pytanie, które naprawdę ma znaczenie.

Czy procesor w tym szybki na tyle, że nigdy naprawdę nie trzeba myśleć o tym, czy procesor w tym telefonie jest wystarczająco szybki? 

Iphone smartfon design

Top